Górnictwo: o węglu i koksie powiedzą wszystko

fot: Kajetan Berezowski

Ostatni rok działalności był dla Centralnego Laboratorium Pomiarowo–Badawczego czasem aktywnych działań na rzecz poprawy środowiska naturalnego, głównie w zakresie walki ze smogiem i spalania odpadów

fot: Kajetan Berezowski

+6 Zobacz galerię

Galeria
(9 zdjęć)

Należące do Grupy Kapitałowej JSW, Centralne Laboratorium Pomiarowo–Badawcze, ma za sobą bardzo pracowity rok. Spółka zwiększyła swoje kompetencje. 

- Naszym podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie potrzeb analityczno-pomiarowych dla podmiotów w Grupie Kapitałowej. To przede wszystkim zapewnienie rzetelnej, kompleksowej obsługi rzeczoznawczo-badawczej w zakresie zapewnienia wiarygodności jakości produktów, głównie węgla kamiennego i koksu dla odbiorców oraz spełnienia wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska naturalnego, bezpieczeństwa i środowiska pracy. Wykonujemy również usługi inspekcyjne jakości towarów masowych. W ramach wypracowanego porozumienia odpowiadamy ponadto za nadzór nad rozładunkiem, pobieraniem próbki oraz wykonywaniem badań jakościowych. Wypracowana formuła rozliczeń wyeliminowała podwójne opróbowanie, zmniejszając jednocześnie koszty oraz usprawniła rozliczenia finansowe w ramach funkcjonowania GK JSW – zwraca uwagę Wiesława Budziszewska, prezes zarządu firmy.

Ostatni rok działalności był dla spółki czasem aktywnych działań na rzecz poprawy środowiska naturalnego, głównie w zakresie walki ze smogiem i spalania odpadów. Laboratorium opracowało metodykę badania popiołów paleniskowych, która pozwala na jednoznaczne stwierdzenie czy doszło do termicznego przekształcania odpadów w palenisku. CLP-B współpracuje z przedstawicielami samorządów, straży miejskich z całej Polski. Przeszkoliło już ok. 1000 osób w zakresie pobierania próbek popiołów paleniskowych, w tym strażników miejskich i pracowników samorządów.

Jastrzębskie laboratorium wspiera również szkolnictwo średnie i wyższe, udostępniając pracownie badawcze do prowadzenia prac magisterskich czy odbycia praktyk zawodowych. W tym celu podpisane zostało porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Żorach w zakresie kreowania nowoczesnego wizerunku szkolnictwa zawodowego. Obie strony  zadeklarowały propagowanie wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych w zakresie ochrony środowiska i analizy chemicznej. To już kolejna inicjatywa. Bowiem w 2018 r. CLP-B umożliwiło odbycie praktyk zawodowych w ramach projektu „Młode kadry naszą przyszłością” młodzieży z Wodzisławia Śląskiego. 

Teraz CLP-B stawia na rozbudowę bazy lokalowej i zaplecza laboratoryjnego wraz z najnowszym wyposażeniem analitycznym. Spółka zamierza zmienić oblicze laboratorium i wprowadzić elementy robotyki do głównych procesów oraz wykorzystać postęp technologiczny, w tym automatyzację oraz nowoczesne systemy przetwarzania i wymiany danych.  Czwarta rewolucja przemysłowa w laboratorium?

- Jak najbardziej. Prowadzenie działalności laboratoryjnej w dzisiejszym otoczeniu konkurencyjnym to trudne zadanie. Z jednej strony liczą się żelazne zasady ekonomii i prosty wynik finansowy. Z drugiej strony prowadzenie działalności badawczej wymaga nieustannego rozwoju, wiedzy technicznej na najwyższym poziomie, innowacyjnego myślenia. Bezpośrednią konkurencję w obszarze badań stanowią przecież uznane ośrodki naukowo- badawcze. Stąd Laboratorium 4.0 musiało stać się się faktem - podkreśla Wiesława Budziszewska. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.