Górnictwo: o eksploatacji i jej konsekwencjach w Piekarach

fot: Jarosław Galusek/ARC

W granicach administracyjnych Piekar Śląskich eksploatację prowadzą obecnie dwie kopalnie należące do Kompanii Węglowej: Piekary (na zdjęciu) i Bobrek-Centrum

fot: Jarosław Galusek/ARC

Sprawozdaniu z napraw szkód górniczych oraz przedstawieniu zamierzeń eksploatacyjnych kopalń w najbliższym półroczu poświęcone było czternaste posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego dla Piekar Śląskich.

Jak dowiedział się portal górniczy nettg.pl, w spotkaniu, które odbyło się 18 kwietnia w kopalni Piekary, udział wzięli: dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, prezydent miasta, przedstawiciele Centrali Kompanii Węglowej, kopalń Bobrek-Centrum i Piekary oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W charakterze eksperta zaproszono prof. Mariana Kawuloka z Instytutu Techniki Budowlanej.

Szczególną uwagę poświęcono postępowaniu o naprawę szkód górniczych w budynkach wielorodzinnych w Piekarach Śląskich przy ul. Roździeńskiego 9, 13, 15 i 17. W związku z wnioskiem właściciela o jednorazowe odszkodowania za te 4 budynki, zajmowane przez 72 rodziny, uczestnicy posiedzenia zwrócili uwagę, że z analizy techniczno-ekonomicznej wykonanej przez kopalnię Piekary wynika, iż naprawa obiektów jest technicznie możliwa i ekonomicznie opłacalna. Według opinii prof. Mariana Kawuloka budynki są w dobrym stanie i nie zagrażają bezpieczeństwu, ale ze względu na znaczne wychylenie ich użytkowanie stanowi duży dyskomfort. Po uzyskaniu zgody właściciela nieruchomości na przeprowadzenie niezbędnych napraw Kompania przedstawi prezydentowi Piekar propozycję załatwienia tej sprawy.

Kolejnym problemem omówionym podczas spotkania było odwodnienie niecki w rejonie byłego zakładu Montomet. Do 31 grudnia 2012 r. koszty odpompowywania wody ponosiły solidarnie KW, SRK i miasto. Obecnie strony stoją przed zawarciem ugody trójstronnej, uwzględniającej partycypowanie stron w kosztach.

Na spotkaniu omówiona została także koncepcja remontu wiaduktu drogowego w ciągu ul. Bednorza pod kątem możliwości wspólnego sfinansowania tego zamierzenia przez miasto i Kompanię Węglową.

W granicach administracyjnych Piekar Śląskich eksploatację prowadzą obecnie dwie kopalnie należące do Kompanii Węglowej: Piekary i Bobrek-Centrum. W 2012 r. obie te kopalnie wydobyły łącznie blisko 1,4 mln t węgla. Kopalnia Bobrek-Centrum kończy eksploatację w tym rejonie w 2013 r., natomiast Piekary ograniczą wielkość wydobycia do 0,7 mln t. W 2012 r. Kompania Węglowa na naprawę szkód górniczych w Piekarach Śląskich przeznaczyła 5,9 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Jacek Korski: Wysyłamy ludzi na odprawy i górnicze urlopy, a potem płaczemy, że pracowników brakuje

Raptem tydzień byłem na urlopie, a tu sezon ogórkowy niemal się zaczął. Nie w polityce, bo tam się trochę dzieje. Najbardziej bawi mnie zmiana poglądów i ocen na temat ludzi, którzy jeszcze wczoraj byli politycznymi sojusznikami. Nie emocjonuje mnie to, bo złudzenia na temat polityków w naszym kraju straciłem już dawno.

Największy przywóz gazu do Polski z Danii i USA

Import gazu ziemnego do Polski wzrósł o 23 proc. rdr w 2025 r. a najwięcej tego paliwa sprowadzono z Danii i Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Energii. Dostawy LNG stanowiły ponad 40 proc. importu.

Książka na weekend: „Czterech zuchwałych”. O amerykańskich żołnierzach walczących w Europie

Brytyjski pisarz Alex Kershaw specjalizuje się w pisaniu, opartych na faktach, książek historycznych dotyczących drugiej wojny światowej. Na księgarskim rynku jest już jego najnowsza pozycja „Czterech zuchwałych”. To świetna opowieść o losach amerykańskich żołnierzy, którzy w czasie drugiej wojny światowej walczyli w północnej Afryce, Włoszech, Francji i w Niemczech.