Górnictwo: nowelizacja ustawy o podatku od kopalin

fot: ARC

Rząd chce wprowadzić możliwość obniżenia kwoty podatku od wydobycia niektórych kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze jest prowadzona działalność wydobywcza

fot: ARC

We wtorek, 16 października, rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku od kopalin - przewiduje uzupełniony we wtorek porządek obrad Rady Ministrów. Przewidziano wprowadzenie możliwości obniżenia kwoty tego podatku o dokonane darowizny na rzecz samorządu terytorialnego.

"Projekt zawiera rozwiązania wspierające rozwój ekonomiczno-gospodarczy obszarów lokalnych, na terenie których prowadzona jest działalność wydobywcza. Celem tej regulacji jest wprowadzenie możliwości obniżenia kwoty podatku od wydobycia niektórych kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze jest prowadzona działalność wydobywcza" - informuje KPRM w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Dodano, że "ideą rozwiązania przewidzianego w projekcie jest wzmocnienie związku (więzi) przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem ww. kopalin z miejscem prowadzenia jego działalności". "Proponowane rozwiązanie stanowi również realizację zasad wynikających z Społecznej Odpowiedzialności Biznesu" - tłumaczy KPRM.

KPRM poinformował, że projekt zakłada wprowadzenie regulacji umożliwiającej odliczenie od tego podatku darowizn przekazanych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiatu lub województwa), na terenach których prowadzona jest działalność wydobywcza podlegająca opodatkowaniu.

"Przewiduje się, iż kwota odliczenia nie będzie mogła przekroczyć 5 proc. podatku z tytułu wydobycia niektórych kopalin. Stosownego odliczenia dokonywać się będzie w deklaracji składanej za miesiąc, w którym dokonano darowizny" - wyjaśniono.

Wiceminister finansów Filip Świtała mówił na początku października br. podczas debaty nad projektem ustawy budżetowej na 2019 r. - odnosząc się do wystąpienia Zofii Czernow (PO), która przypomniała, że PiS obiecywało zniesienie podatku od kopalin (płaci go KGHM) - że na przyszły rok zaplanowano w budżecie 1,4 mld zł z podatku od kopalin.

- To nie oznacza jednak, że my nie analizujemy tej sytuacji związanej z podatkiem miedziowym. W tej chwili my się nad tym zastanawiamy - powiedział.

- To jest kwestia, którą analizujemy - odpowiedział na pytanie, kiedy podatek będzie zniesiony.

Ministerstwo Finansów podało w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa po sierpniu br., że dochody z podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły 1,17 mld zł, co stanowi 90,8 proc. tegorocznego planu. Ustawa budżetowa na 2018 r. przewiduje, że fiskus uzyska z tego podatku prawie 1,3 mld zł, natomiast z uzasadnienia do projektu budżetu na 2019 r. wynika, że resort finansów spodziewa się, że do końca tego roku z podatku od kopalin wpłynie 1,6 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.