Górnictwo: nowa struktura i nowi dyrektorzy w WUG

fot: Maciej Dorosiński

Sojusznikiem w działalności prewencyjnej, kontrolnej i nadzorczej WUG jest od kilku lat Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki tej współpracy nadzór górniczy został doposażony w sprzęt służący do monitorowania eksploatacji kopalin. ponadto Urząd współpracuje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

fot: Maciej Dorosiński

12 czerwca w czasie narady dyrektorów okręgowych urzędów górniczych podsumowano wyniki zmian organizacyjno - kadrowych w nadzorze górniczym - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego. W ich wyniku pojawiły się nowe departamenty oraz nowi dyrektorzy w WUG.

Struktura organizacyjna Urzędu zmieniła się 1 kwietnia br. wraz z wejściem w życie nowego statutu. W miejsce Departamentu Górnictwa powołane zostały dwa: Departament Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego oraz Departament Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa. Nową jednostką jest także Biuro Kontroli i Audytu Wewnętrznego. Departament Warunków Pracy został rozwiązany. Jego zadania zostały włączone w zakres działalności pozostałych jednostek organizacyjnych. Reorganizacja została dokonana w oparciu o dotychczasowe zasoby kadrowe. Pracownicy inspekcyjno-techniczni zostali przeniesieni do nowo tworzonych departamentów według posiadanych specjalizacji i kwalifikacji zawodowych.

Na podstawie przeprowadzonych i rozstrzygniętych już konkursów dyrektorem Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa został Krzysztof Król, a jego zastępcą Janusz Malinga. Dyrektorem Biura Kontroli i Audytu jest Wiesław Tymrakiewicz. Departamentem Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego, do czasu rozstrzygnięcia konkursu, kierować będzie Andrzej Stępień oraz, powołany na stanowiska zastępcy dyrektora tego departamentu, Andrzej Kleszcz.

- Dostosowujemy strukturę organizacyjna nadzoru górniczego do zmieniających się realiów funkcjonowania polskiej branży wydobywającej różnorodne kopaliny. W ostatnich latach bardzo przybyło zakładów odkrywkowych, rozpoczęły się poszukiwania nowych kopalin. Natomiast górnictwo podziemne utrzymuje niemal to samo od kilkunastu lat status quo. Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad siedem tysięcy zakładów górniczych, w tym 39 podziemnych. Zakłady podziemne, zwłaszcza 30 kopalń węgla kamiennego oraz trzy rud miedzi generują przytłaczającą większość wypadków w górnictwie. Dlatego ten rodzaj górnictwa pozostanie pod naszym bacznym nadzorem. Poprawa bezpieczeństwa pracy ponad 200 tysięcy osób pracujących w polskim górnictwie jest naszą misją. Przybywa nam zadań związanych z tworzeniem nowych technologii pozyskiwania kopalin energetycznych, z racjonalnym wykorzystanie złóż i ograniczania uciążliwości oddziaływania górnictwa na środowisko. Dlatego w przyszłości prowadzona będzie także reorganizacja nadzoru górniczego w terenie, w jednostkach podległych WUG - zapewnia Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.