Górnictwo: nowa marka z Bobrka i Piekar

fot: Jarosław Galusek/ARC

Obecnie kopalnia Bobrek (na zdjęciu) prowadzi eksploatację węgla wyłącznie z pokładu 504, gdzie występuje węgiel o niskiej spiekalności, dzięki czemu jakość ekogroszku z Bobrka jest porównywalna dziś z węglem z Piekar

fot: Jarosław Galusek/ARC

Skarbek - pod taką nazwą kryje się ekogroszek, którego producentem są kopalnie Bobrek i Piekary należące do spółki Węglokoks Kraj, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Węglokoks - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe firmy.

Ekogroszek pochodzący z tych zakładów dotychczas był obecny na rynku pod nazwą Pieklorz. Prawa do tej marki zachowała jednak Kompania Węglowa, do której wcześniej należały kopalnie Piekary i Bobrek. W związku z tym Węglokoks Kraj postanowił wykreować nową markę dla produktu, który cieszy się spora popularnością wśród odbiorców indywidualnych.

Skarbek powstaje na bazie węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, który charakteryzuje się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. Węgiel ten został przebadany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Wyniki badań pozwoliły mu uzyskać świadectwo na znak bezpieczeństwa ekologicznego. Skarbek przeznaczony jest głównie do spalania w kotłach z automatycznymi paleniskami retortowymi i rusztowymi oraz we wszystkich kotłach rusztowych komorowych górnego i dolnego spalania.

Produkowany w kopalniach Węglokoksu Kraj ekogroszek choć występuje pod wspólną marką różni się nieznacznie parametrami jakościowymi.

- Możemy zapewnić, że zarówno ekogroszek z Bobrka jak i z Piekar charakteryzuje się obecnie najwyższymi parametrami jakościowymi. Zdecydowanie lepsze właściwości fizykochemiczne ma dziś węgiel z kopalni Bobrek, w szczególności dotyczy to parametru spiekalności, który w ostatnim czasie pozostawiał wiele do życzenia - mówi Andrzej Krzyształowski, wiceprezes ds. handlowych Węglokoks Kraj.

Stało się tak za sprawą zakończenia eksploatacji pokładu 510, w którym występował węgiel o dużej spiekalności. Spiekalność węgla wyrażona w liczbach bezwzględnych (RI) oznacza zdolność węgla do koksowania. W skrajnych warunkach spieki koksowe potrafią nawet zatrzymać pracę podajnika retortowego. Dlatego ten parametr jest tak istotny dla użytkowników pieców z automatycznym podajnikiem. Obecnie kopalnia Bobrek prowadzi eksploatację węgla wyłącznie z pokładu 504, gdzie występuje węgiel o niskiej spiekalności (maksymalnie 20 Ri), dzięki czemu jakość ekogroszku z Bobrka jest porównywalna dziś z węglem z Piekar, który jest ceniony w Polsce.

Skarbek sprzedawany jest luzem oraz w workach o pojemności 25 kg (Piekary) oraz 20 kg (Bobrek). Nowy właściciel planuje zakup dla obu zakładów nowoczesnych, zautomatyzowanych linii do konfekcjonowania węgla. Inwestycje te pozwolą zintensyfikować produkcję ekogroszku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.