Górnictwo: nowa koncesja dla najmniejszej kopalni

fot: Krystian Krawczyk

Specjaliści, którzy spotkali się w Senacie zaznaczali, że węgiel brunatny jest najtańszym paliwem pierwotnym. Na zdjęciu kopalnia węgla brunatnego Sieniawa

fot: Krystian Krawczyk

Najmniejsza w Polsce kopalnia węgla brunatnego w Sieniawie w gminie Łagów uzyskała koncesję na eksploatację złóż przez kolejne 50 lat. Nowa koncesja obejmuje obszar położony w powiatach sulęcińskim i częściowo świebodzińskim.

Zasoby przeznaczone do eksploatacji sięgają 17 mln ton. Dzięki koncesji kopalnia może pracować do 2063 r. - poinformował prezes zarządu KWB Sieniawa Andrzej Bik.

Dotychczasowe roczne wydobycie wynosi ok. 150 tys. ton. Obecnie zakład zatrudnia nieco ponad 60 osób. Uzyskanie koncesji umożliwia zwiększenie produkcji rocznej do 450 tys. ton. Będzie się to także wiązało ze zwiększeniem zatrudnienia.

Kopalnia znajduje się w niewielkiej wsi położonej na pojezierzu łagowskim, jest jednym z największych pracodawców w gminie Łagów. Eksploatuje złoża na powierzchni ok. 10 ha metodą odkrywkową. Węgiel czerpany jest z głębokości do 40 metrów bez naruszania poziomu wód głębinowych. Złoża charakteryzują się wysoką jakością paliwa.

Rekultywacja terenu odbywa się na bieżąco - nadkład jest transportowany do wyeksploatowanego już wyrobiska. Po wyrównaniu w miejscu zasypanego wyrobiska sadzony jest las lub prowadzone są prace agrotechniczne przywracające grunt do upraw rolnych.

Złoże Sieniawa jest jednym z najdłużej znanych i eksploatowanych złóż węgla brunatnego na ziemiach polskich. Eksploatację węgla rozpoczęto w 1873 r. Produkcja węgla przed rokiem 1939 osiągała okresowo do 80 tys. ton rocznie.

Kopalnia została zdewastowana w ostatnim roku drugiej wojny światowej. Jej ponowne uruchomienie nastąpiło w 1950 r., jako Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa. Eksploatację prowadzono metodą głębinową, systemem filarowym wydobywając węgiel w partiach złoża leżących powyżej poziomu wód podziemnych. W 1983 r. wydobycie osiągnęło maksymalną w historii kopalni wartość 209,1 tys. ton.

W 1997 r. rozpoczęto likwidację Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa. Była ona wówczas jedyną podziemną kopalnią węgla brunatnego w Polsce, obecnie złoże jest eksploatowane jedynie metodą odkrywkową. W 2002 r. zakończono likwidację przedsiębiorstwa państwowego. Udało się jednak znaleźć inwestorów, którzy podjęli się kontynuowania działalności wydobywczej.

Węgiel brunatny wydobywany w Sieniawie trafia głównie do odbiorów detalicznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.