Górnictwo: największe targi w historii

fot: Maciej Dorosiński

Ekspozycja zostanie otwarta we wtorek, 10 września, o godz. 10.00. Bilety w cenie 15 zł za ulgowy i 30 zł za normalny będzie można zakupić w kasie przed wejściem lub wcześniej, za pośrednictwem serwisu ticketpro.pl.

fot: Maciej Dorosiński

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2015 zbliżają się wielkimi krokami. Wystartują 8 września. Potrwają cztery dni. Firmy zaplecza górniczego podejmują ostatnie działania organizacyjne.

Nie ma wątpliwości, że szykuje się wspaniałe widowisko o światowej randze. Targi będą największe w swej dotychczasowej historii. Na jednym ze stoisk swoją produkcję zaprezentuje Grupa Carboautomatyka. Tyska firma ma w ofercie rozwiązania dla górnictwa, energetyki, ciepłownictwa, hutnictwa, koksownictwa, gospodarki wodno-ściekowej, a także tuneli komunikacyjnych. Na targach będzie można oglądać m.in. urządzenia z zakresu sterowania, automatyki i monitoringu, tak na powierzchni, jak i dole kopalń.

Firma Hydrotech, podobnie jak w latach ubiegłych, wystawi się wspólnie z niemieckim partnerem handlowym - spółką Deilmann Haniel Mining Systems GmbH, której w Polsce jest wyłącznym przedstawicielem. Oferta składa się z maszyn i urządzeń stosowanych zarówno w wydobywczych systemach ścianowych, jak również przy drążeniu wyrobisk korytarzowych, tuneli oraz szybów.

- Na naszym stoisku o powierzchni prawie 350 m kw. będzie można oglądać m.in. sekcję ścianową obudowy zmechanizowanej typu Hydrotech, skonstruowaną z nowoczesnych gatunków stali o podwyższonej wytrzymałości, wyposażoną w sterowanie pilotowe. Jest przeznaczona do wysokowydajnych ścian. Obudowa taka pracuje od końca 2014 r. w LW Bogdanka. Pokażemy również innowacyjny kombajn chodnikowy typu DH R75, charakteryzujący się wysoką stabilnością pracy i wydajnością urabiania, a także możliwością funkcjonowania ze zintegrowanym systemem wiercąco-kotwiącym, w przypadku występowania trudnych warunków stropowych - wyjaśnia Zbigniew Wiosna, główny specjalista ds. marketingu w spółce Hydrotech.

Targowy egzemplarz kombajnu zaraz po wystawie zostanie zainstalowany w wyrobisku LW Bogdanka.

Z zainteresowaniem oczekiwane są prezentacje firm ukraińskich. Spółka MMC wchodzi w skład Corum Group, producenta i dostawcy kompleksowych rozwiązań technologicznych w zakresie wydobycia, przetwórstwa i transportu kopalin.

- Zaprezentujemy się na ponad 200 m kw. Będzie można z bliska przyjrzeć się kombajnowi chodnikowemu, który pracuje już w kilku polskich kopalniach. Maszyna doskonale spisuje się w trudnych warunkach geologicznych. Liczymy, że zainteresują się nią kolejni odbiorcy - powiedziała Oliwia Gubernat z biura MMC w Katowicach.

Z powodu wojny na wschodzie kraju Ukraińcy przenieśli swoją produkcję z Doniecka do trzech fabryk: w Charkowie, Krzywym Rogu i Drużkowcach.
Organizatorem Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2015 jest Polska Technika Górnicza, którą tworzą kluczowi producenci maszyn i urządzeń górniczych, m.in. Grupy Kopex, Famur, Glinik, Stomil Wolbrom, Carboautomatyka i Damel. Impreza potrwa od 8 do 11 września.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.