Górnictwo: model kombajnu pojedzie w świat

fot: Kajetan Berezowski

Pierwszy model kombajnu ścianowego został opracowany w Politechnice Śląskiej przed rokiem. Jego korpus studenci wykonali z klocków Lego. Z kolei organy urabiające zostały wytworzone z tworzywa sztucznego w technice druku 3D

fot: Kajetan Berezowski

Na Wydziale Górnictwa Politechniki Śląskiej powstaje model kombajnu ścianowego, którego zadaniem będzie m.in. upowszechnianie polskiej myśli technicznej w świecie. Jego autorami są młodzi pracownicy uczelni, obecnie doktoranci.

Pierwszy model kombajnu ścianowego został opracowany w Politechnice Śląskiej przed rokiem. Jego korpus studenci wykonali z klocków Lego. Z kolei organy urabiające zostały wytworzone z tworzywa sztucznego w technice druku 3D. Prototyp ten jest obecnie doskonalony. Klocki Lego zastąpiono elementami stosowanymi w modelarstwie, a niektóre dodatkowo wydrukowano w technice 3D. Zastosowano ponadto profesjonalne silniki liniowe, które wprawiają w ruch organy urabiające. Maszyna będzie sterowana z laptopa sygnałem Wi-Fi.

- Poprawiliśmy wszystkie mankamenty, które pojawiły się w pierwotnym modelu. Chodziło zwłaszcza o kwestie napędu i stabilizacji. Niebawem przystąpimy do synchronizowania wszystkich podzespołów wchodzących w skład urządzenia i wówczas przetestujemy różne możliwości sterowania nim - wyjaśnia Jacek Gawlik, członek zespołu badawczego.

W tej dziedzinie doktoranci z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej mają prawdziwe pole do popisu.

- Jestem przekonany, że już w niedalekiej przyszłości elementy maszyn tego typu będą drukowane w technologii 3D, która znajduje coraz szersze zastosowanie m.in. przy produkcji samochodów oraz w modelowaniu protez różnych części ludzkiego ciała. Niemniej istotne jest samo sterowanie. Wiadomo, górnictwo schodzi do coraz głębiej położonych pokładów. Rozważamy zatem kilka rozwiązań. Zastanawiamy się nad zastosowaniem tabletu - dodaje Jakub Królak, drugi z konstruktorów.

Prace techniczne poprzedziła dogłębna analiza literatury naukowej w tym zakresie oraz dotychczasowych doświadczeń kadry naukowej Instytutu Mechanizacji Górnictwa Wydziału Górnictwa i Geologii PŚl. Nie zapomniano również o sporządzeniu studium wykonalności modelu, którym zajęła się Beata Borska. Tym razem nie brano już pod uwagę najtańszych podzespołów, ale materiały jakościowo najlepsze, z wieloletnią gwarancją niezawodności. Bo takie właśnie kryteria - zdaniem młodych naukowców - powinny być stosowane w procesie przetargowym na dostawy sprzętu do polskich kopalń.

Modelem kombajnu ścianowego zainteresował się już katowicki Famur, jeden z czołowych producentów tego typu urządzeń w kraju. Ma on służyć wizualizacji procesu urabiania węgla podczas targów, wystaw, prezentacji, a także w toku negocjacji handlowych z kontrahentami. Pomysł doskonały. Plany rozwijania górnictwa ma przecież wiele krajów, zdarza się, że bardzo dla nas egzotycznych. Podczas wstępnych rozmów zainteresowani pytają o zasady funkcjonowania maszyny. Można je wyjaśnić właśnie w oparciu o taki model.

- Czekamy na sygnał z Politechniki Śląskiej, że jest zainteresowana wsparciem tego projektu - potwierdza Jacek Korski, ekspert z katowickiego Famuru.

W dalszej perspektywie konstruktorzy z Politechniki Śląskiej planują wykonanie modelu całego zmechanizowanego kompleksu ścianowego. Zapowiadają, że będzie gotowy jeszcze w bieżącym roku.

- Ci ludzie żyją górnictwem, są ambitni. Ich osiągnięcia mają również bardzo cenny walor edukacyjny dla samej uczelni. Otóż w zajęciach studenckiego koła naukowego "Konstrukcja i eksploatacja maszyn" uczestniczy coraz więcej studentów. Rodzą się nowe pomysły, powstają ciekawe projekty - zwraca uwagę dr Jan Kania, praktyk i naukowiec, od lat zajmujący się mechanizacją w górnictwie, opiekun naukowy doktorantów.

Nade wszystko ważne jest, że owoc działań prowadzonych na Wydziale Górnictwa znalazł się w kręgu zainteresowania przedsiębiorców. Bo na tym właśnie polega synergia nauki i przemysłu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.