Górnictwo: mniej wypadków w kopalniach Kompanii

1379944750 bhp kw kwsa

fot: KW SA

Statystyki dotyczące wypadkowości w kopalniach Kompanii Węglowej przedstawił Andrzej Pakura, dyrektor Biura BHP KW

fot: KW SA

W Kompanii Węglowej w poniedziałek (23 września) odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Obrady poprowadził wiceprezes Marek Uszko, koordynator prac zarządu.

Na początku obrad pojawiły się optymistyczne informacje. W ciągu ośmiu miesięcy br., liczba wszystkich wypadków w kopalniach należących do Kompanii Węglowej zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem roku 2012 o 93 wypadki.

Mniejsza niż w 2012 r. była także liczna chorób zawodowych, co świadczy, że profilaktyka stosowana przez firmę zaczyna przynosić zamierzone efekty.

W pierwszym półroczu br., nakłady na inwestycje związane z BHP wyniosły w Kompanii 451 mln zł, co w przeliczeniu na jednego pracownika daje kwotę 7,9 tys. zł, a na każdą wydobytą tonę węgla 25 zł.

Podczas spotkania poinformowano, że ruszył Funduszu Wsparcia Profilaktyki Medycznej, który będzie finansował m.in. specjalistyczne badania medyczne i rehabilitacje dla pracowników. Do tej pory na koncie funduszu jest już 1,2 mln zł.

Dzięki tym pieniądzom pracownicy KWSA poszkodowani podczas wypadków przy pracy będą mieli łatwiejszy dostęp do opieki medycznej i nie będą musieli czekać w kolejkach na specjalistyczne badania. Wnioski nie przekraczające 500 zł będą przez FWPM rozpatrywane "od reki", te o wyższej wartości rozpatrywane będą przez specjalnie powołaną do tego celu pięcioosobową radę. Ale i w tym przypadku jak zapewnili przedstawiciele fundusz nie będzie zbędnej zwłoki.

- Pierwsze wnioski już zostały rozpatrzone pozytywnie - poinformowano podczas posiedzenia komisji.

Spotkanie zakończyła informacja o tegorocznej edycji konkursu "Pracuję bezpieczniej 2013 roku". W tym roku jest rekordowe zainteresowanie, zarejestrowało się ponad 4 tys. uczestników, dwa razy więcej niż w zeszłym roku. Najbardziej aktywni są pracownicy kopalni Knurów-Szczygłowice (894 pracowników). Finał konkursu odbędzie się 8 listopada w Domu Kultury w Niedobczycach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.