Górnictwo mniej wydaje na inwestycje

Bogdanka AZ

fot: Anna Zych

Środki budżetowe przeznaczone na inwestycje początkowe mogą być wykorzystane między innymi na dofinansowanie drążenia wyrobisk i głębienia szybów

fot: Anna Zych

W pierwszym półroczu tego roku kopalnie wydały na inwestycje 763,3 mln zł. Jest to o ponad 40 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2009. Wówczas na inwestycje przeznaczono ponad 1,33 mld zł – poinformowała „Rzeczpospolita” w oparciu o dane przedstawione przez resort gospodarki.

 


Dane Ministerstwa Gospodarki nie uwzględniają prywatnych zakładów górniczych takich jak Siltech czy „Bogdanka”, której nakłady na inwestycje mają oscylować w granicach 900mln zł. Nawet gdyby ujęto je w zestawieniu mało realne wydaje się zrealizowanie scenariusza, który zakładał wydanie przez spółki węglowe 3 mld zł na inwestycje. Budżetowe dotacje w wysokości 400 mln zł też raczej nie będą w stanie przybliżyć kopalń do zakładanego poziomu wydatków.

 

O 0,5 mld zł spadły nakłady związane z zakupem maszyn i to właśnie w tym zakresie odnotowano największy regres. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku spółki węglowe wydały na ten cel ponad 335 mln zł, w analogicznym okresie w roku ubiegłym inwestycje w tej dziedzinie przekroczyły 881 mln zł. Taki stan rzeczy może odbić się na wynikach producentach czyli firmach takich jak Kopex i Famur. Obie spółki mają opublikować swoje wyniki półroczne w najbliższy poniedziałek. Marian Kostempski, prezes Kopexu, w rozmowie z „Rz” stwierdził, że rzeczywiście wydatki kopalń są mniejsze ale kierowane przez niego firma wygrała dużo przetargów, także za granicą i tą metodą oraz usługami rekompensuje sobie mniejszą aktywność zakładów górniczych w zakresie inwestycji.

 

Wzrost nastąpił natomiast w kwestii środków przeznaczonych na wyrobiska górnicze. Od stycznia do czerwca 2010 r. wykonano 163,4 km robót przygotowawczych. Jest to o 19 km mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Inwestycje w tym zakresie są najistotniejsze bowiem dzięki nim zakłady górnicze mogą utrzymać swoją moc produkcyjną.

 

W tym roku do branży górniczej, poza 400 mln zł przeznaczonymi na inwestycje początkowe, ma trafić 334,5 mln zł. Z czego 194,4 mln zł zostanie przeznaczone na działania w zlikwidowanych w kopalniach.

 

Wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak, w czasie swojej ostatniej wizyty w Katowicach, zaznaczył, że 400 mln zł przeznaczone na inwestycje początkowe to szansa dla kopalń na utrzymanie i poprawę mocy produkcyjnych. Jego zdaniem może umożliwić to podpisanie dłuższych umów z sektorem energetycznym, który 60 proc. energii elektrycznej wytwarza w oparciu o węgiel.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.