Górnictwo: ministrowie energii o przyszłości KGHM

1502300575 wizyta ministrow kghm ministerstwo energii

fot: Ministerstwo Energii - Twitter

Ministrowie Krzysztof Tchórzewski i Grzegorz Tobiszowski w czasie wizyty w KGHM Polska Miedź spotkali się także z dziennikarzami

fot: Ministerstwo Energii - Twitter

W portalu górniczym nettg.pl informowaliśmy, że w środę (9 sierpnia) KGHM Polska Miedź odwiedzili minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceminister Grzegorz Tobiszowski. Wizyta rozpoczęła się w siedzibie spółki w Lubinie, a potem szefowie resortu energii zjechali do kopalni Rudna znajdującej się w pobliskich Polkowicach. 

Ministrowie spotkali się z zarządem KGHM Polska Miedź oraz kadrą kierowniczą oddziałów górniczych i hutniczych. 

- Rozmawialiśmy o planach rozwoju spółki, priorytetach inwestycyjnych, a także najistotniejszych wyzwaniach stojących przed KGHM oraz całą Grupą Kapitałową – podkreślił minister Tchórzewski.

Zwrócił uwagę, że plany inwestycyjne spółki na ok. 15 mld zł w latach 2017-2021 wskazują, iż dzięki temu pozostanie ona jeszcze na dekady czołowym producentem miedzi i srebra na świecie. 

Z kolei wiceminister Tobiszowski, jako odpowiedzialny w resorcie energii za górnictwo, wyraził nadzieję, że inwestycje KGHM będą motorem napędowym rozwoju gospodarki i całego regionu.

 - Liczę, że działalność spółki na nowych obszarach koncesyjnych: Radwanice-Gaworzyce, Retków-Ścinawa i Głogów Głęboki - Przemysłowy pozwoli myśleć o inwestycjach, które wydłużą funkcjonowanie i działalność KGHM, jako firmy górniczej w perspektywie wykraczającej poza 2050 r. – dodał Tobiszowski. 

Minister Tchórzewski zwrócił także uwagę, że KGHM to ważna spółka giełdowa o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. 

- Zaangażowanie firm z udziałem Skarbu Państwa w realizację projektów istotnych z perspektywy podnoszenia konkurencyjności oraz innowacyjności gospodarki ma kluczowe znaczenie. Spółka przykłada wielką wagę do optymalizacji prowadzonych procesów i realizowanych inwestycji, a także zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego, zważywszy na znaczny poziom konsumpcji przemysłu górniczo-hutniczego – podkreślił minister Tchórzewski.  

Prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki podkreślił, że zarząd dołoży wszelkich starań, aby zapewnić stabilną przyszłość zarówno samej Spółce jak i całej Grupie Kapitałowej. 

– Naszym priorytetem są inwestycje krajowe, które są podstawą istnienia i rozwoju KGHM. Proces udostępniania złoża w obszarze Głogowa Głębokiego – Przemysłowego oraz proces modernizacji pirometalurgii przebiegają pomyślnie. Siłą napędową Polskiej Miedzi jest Dolny Śląski i to się nie zmieni. Mamy tu perspektywy rozwoju na rzecz regionu i gospodarki kraju. Inwestycje, stabilna produkcja i rozwój to nasze cele – dodał. 

Zwrócił także uwagę, że spółka kontynuuje intensywne działania zmierzające do podniesienia efektywności aktywów zagranicznych. 

Ministrowie Tchórzewski i Tobiszowski podczas wizyty w KGHM odwiedzili również Zakłady Górnicze Rudna, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pacyfikację kopalni w 1981 r.  Z kolei wizyta w najgłębszym oddziale KGHM G-25 pozwoliła zapoznać się ministrom z  podziemnym cyklem produkcyjnym oraz warunkami pracy w kopalni miedzi.

W wyniku zmian organizacyjnych i likwidacji Ministerstwa Skarbu, KGHM Polska Miedź znalazła się pod nadzorem Ministerstwa Energii, które posiada 31,79 proc. udziałów w Spółce. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Samorządowcy GZM apelują do Nawrockiego o podpisanie ustawy

Przedstawiciele samorządów tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, a wraz z nimi środowiska akademickiego i gospodarczego wystosowali wspólny apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Jej przepisy zawierają również nowelizację ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, która rozszerza kompetencje GZM i dostosowuje je do wyzwań stojących przed regionem.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.