Górnictwo: miliony na innowacje dla metali nieżelaznych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Największe obroty odnotowano na akcjach KGHM

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ponad 60 mln zł otrzymają konsorcja w ramach III konkursu CuBR, przedsięwzięcia KGHM Polska Miedź oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Środki posłużą wdrożeniu innowacji w przemyśle metali nieżelaznych.

W poniedziałek (29 maja) wicepremier Jarosław Gowin i Radosław Domagalski, prezes KGHM podpisali 9 umów w ramach III konkursu CuBR w Warszawie.

- Współpraca NCBR z KGHM wpisuje się w cele, jakie stawiamy sobie w obszarze komercjalizacji badań i partnerstwa z biznesem - mówił wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Konsorcja złożone z przedsiębiorców, uczelni i instytutów badawczych otrzymają w ramach III Konkursu CuBR ponad 60 mln zł.

- W tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń, było ich 45, i ponad 60 zaangażowanych jednostek naukowych. Realizujemy już 12 projektów w obszarach związanych z naszą działalnością i cieszymy się, że w ramach III konkursu przypadnie nam w udziale możliwość realizacji kolejnych. Oczekujemy na wdrożenia przyczyniające się do rozwoju naszej firmy - stwierdził Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM.

CuBR z budżetem 200 mln zł
CuBR powstał w 2012 roku na mocy porozumienia pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a KGHM w celu wsparcia badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych. Na budżet programu, wynoszący 200 mln zł, każdy z partnerów złożył się w równej części.

Do tej pory odbyły się dwie edycje konkursu, w ramach których wyłoniono 12 projektów obecnie realizowanych.

W ramach tegorocznego, trzeciego konkursu pozytywnie zarekomendowano realizację 9 projektów na kwotę ponad 62 mln zł. Ich zakres jest szeroki: od systemów łączności w wyrobiskach podziemnych, przez technologie oceny stanu technicznego wyciągów szybowych i projektowanie metryk strzałowych po zabezpieczanie antykorozyjne instalacji w ZWR, redukcji odorów z szybów wydechowych, odczynników flotacyjnych, szkolenia operatorów maszyn górniczych czy sposoby zabezpieczenia i utylizacji gazów procesowych.

Bezpieczniej i ekologiczniej
Prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBiR chwlił współpracę z KGHM jako wzorcową.
- Co istotne, postęp technologiczny przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa wydobycia i ograniczenie wpływu na środowisko - dodał.

Dzięki wsparciu z programu CuBR powstały m.in. nowatorska technologia przygotowania rudy miedzi do flotacji z wykorzystaniem wysokoenergetycznych technik rozdrabniania, automatyczne urządzenie do rozbijania brył w wyrobiskach podziemnych kopalni rud miedzi oraz innowacyjne rozwiązanie technologiczne do procesu odmiedziowania żużla w procesie zawiesinowego otrzymywania miedzi.

Lepiej dostosowane do potrzeb
W tym roku planowane jest zakończenie pierwszych projektów.
- Bazując na doświadczeniach z pierwszych dwóch konkursów, w obecnym w znacznie lepszym stopniu dostosowano zakres projektów do potrzeb KGHM i zabezpieczono ochronę własności intelektualnej obu podmiotów: nauki i przemysłu - podkreślał Rafał Pawełczak, wiceprezes KGHM.

Jeszcze w tym roku NCBR i KGHM ogłoszą czwarty konkurs, którego planowana alokacja wyniesie około 45 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.