Górnictwo: Mija 14 lat od katastrofy w Halembie, zginęło w niej 23 górników

fot: Maciej Dorosiński

W uroczystościach pod pamiątkową tablicą udział wzięli m.in. bliscy górników, którzy stracili życie w 2006 r.

fot: Maciej Dorosiński

+15 Zobacz galerię

Galeria
(18 zdjęć)

Przed czternastoma laty w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej doszło do katastrofy, w której życie straciło 23 górników. Najmłodszy z nich miał 21 lat, a najstarszy 59. W sobotę, 21 listopada, przypominano tę tragedię oraz oddano hołd górnikom, którzy stracili życie na głębokości 1030 m.

Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji górników, którzy zginęli na posterunku pracy w KWK Halemba, które zostało odprawione w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej-Halembie. Potem przeniosły się one na pobliski cmentarz. Tam znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona górnikom, którzy stracili życie w rudzkiej kopalni. Pod nią złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

W uroczystościach udział wzięli m.in. senator Dorota Tobiszowska, wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer, dyrektor Departamentu Personalnego PGG Damian Czoik - który reprezentował zarząd Polskiej Grupy Górniczej, dyrekcja kopalni Ruda - do której należy ruch Halemba - na czele z dyrektorem Krzysztofem Kiełbiowskim, przedstawiciele strony społecznej oraz rodziny i przyjaciele górników, którzy stracili życie w 2006 r.

Do tragedii w kopalni Halemba doszło ok. godziny 16 w pokładzie 506, na głębokości 1030 m. Górnicy kopalni oraz pracownicy z zewnętrznej firmy Mard pracowali od 18 listopada przy ścianie wydobywczej przeznaczonej do likwidacji, przygotowując do wywiezienia na powierzchnię sprzęt warty ok. 70 mln zł. Wówczas doszło do wybuchu metanu, który zaincjował wybuch pyłu węglowego. 

Sprawa dotycząca Halemby zakończyła się 25 września 2019 r. To właśnie wtedy Sąd Okręgowy w Gliwicach skazał Marka Z., b. szefa działu wentylacji kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej, na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Z. był głównym oskarżonym. Dwaj pozostali oskarżeni odpowiadający w powtórzonym procesie w tej sprawie usłyszeli wyroki w zawieszeniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zajmie się surowcami krytycznymi. Nowa instytucja jeszcze w tym roku

Zakończyły się konsultacje w sprawie utworzenia Europejskiego Centrum Surowców Krytycznych.

Przyszłość energetyczna regionu oparta na zaufaniu społecznym

- Naszym celem jest, aby w dniu podjęcia decyzji o lokalizacji drugiej w Polsce elektrowni jądrowej, rząd miał przed sobą region gotowy do rozpoczęcia inwestycji - mówi Wiktor Płóciennik, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGE GiEK S.A. 

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.

To koniec problemów z nazwą i znakiem energetycznego giganta. Nie on jeden z tym się borykał

PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna przegrała sądową apelację. Sąd w Warszawie przyznał PGE Polskiej Grupie Energetycznej rację w sporze o ochronę znaków towarowych PGE.