Górnictwo: mega silniki dostarczą prąd i ciepło

fot: Jarosław Galusek/ARC

To już ósma śmiertelna ofiara w tym roku...

fot: Jarosław Galusek/ARC

Nowoczesną instalację do produkcji prądu i ciepła z metanu zasysanego z ruchu Śląsk kopalni Wujek uruchomią w czwartek (27 lutego) przedstawiciele KHW i władz regionu w Wydziale XII Zakładów Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej.

Dzięki ostatnim inwestycjom KHW, wykorzystanie metanu ujmowanego z kopalń zwiększyło się bardzo wyraźnie - z niecałych 10 mln m sześc. dwa lata temu, do prawie 19 mln m sześc. w 2013 r. Teraz w silnikach i kotłach ZEC spalać się będzie już 27 mln kubików kopalnianego gazu, który na dole stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, więc musi być usuwany, ale dotychczas w 4/5 wylatywał kominami prosto do atmosfery (naraża to spółki węglowe na rosnące karne opłaty).

W zeszłym roku należąca do Holdingu spółka ZEC wytworzyła z metanu już 46,8 tys. MWh prądu i 384 tys. GJ ciepła. Pompy pracujące od października zeszłego roku w najnowszej stacji odmetanowania przy ruchu Śląsk zatłoczą do XII Wydziału ZEC w Kochłowicach 8,5 mln kubików gazu rocznie. Elektryczność zasili budynki przemysłowe a ciepło ogrzeje także mieszkania w Rudzie Śl. i na osiedlu Kokociniec w Katowicach.

- Ilość metanu z kopalni Śląsk wystarczy do ogrzania około pół tysiąca przeciętnych domów w sezonie zimowym - szacuje Andrzej Bielecki, wiceprezes ZEC.

Instalację stanowią dwa silniki gazowe Jenbacher o mocy elektrycznej 1,5 MWe i mocy cieplnej 1,5 MWt każdy oraz kocioł gazowy Bosh (6 MWt mocy cieplnej). Silniki pracują w kogeneracji, tzn. że w jednym procesie technologicznym produkują wydajnie i ciepło i prąd. Ich sprawność wynosi aż 85 proc.

To nie pierwsza efektywna instalacja do kompleksowego wykorzystania metanu w KHW. Seria inwestycji zaczęła się od kopalni Mysłowice-Wesoła, gdzie w latach 2004-2009 przy szybach wentylacyjnych stanęła nowa stacja odmetanowania a ZEC do 2010 r. zmodernizował swój Wydział IX Wesoła. Do 2012 r. w stacji odmetanowania przy szybie V kopalni Murcki-Staszic cztery stare pompy wodokrężne zastąpiono trzema wydajnymi dmuchawami Aerzenner GM 130L a metan z ruchu Staszic popłynął do nowej kogeneracyjnej instalacji ZEC przy kopalni Wieczorek. Jej rozruch na początku 2013 r. sprawił, że w KHW wypuszcza do atmosfery dwa razy mniej metanu, niż jeszcze rok wcześniej. Jesienią zeszłego roku, po 15 miesiącach budowy, kosztem 10 mln zł, ruszyła najnowsza stacja odmetanowania w ruchu Śląsk kopalni Wujek. A już teraz nowy układ z silników i kotłów podobny do tego w Wieczorku powstaje w Wydziale IV ZEC przy ruchu Boże Dary kopalni Murcki-Staszic (ruszyć ma na przełomie 2014/2015 r.).

Specjaliści tłumaczą, że inwestycje te dają potrójny efekt: środowisku oszczędza się gazów cieplarnianych, spółka ma swój prąd w obiektach przemysłowych, które sama ogrzewa i dodatkowo zarabia na sprzedaży energii z elektrociepłowni. Po trzecie poprawia się bezpieczeństwo górników pod ziemią.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.