Górnictwo: Medyczna spółka KGHM inwestuje i oddaje nowy odział intensywnej terapii

1614850719 szpital kghm

fot: KGHM

Oddział Intensywnej Terapii został wyposażony w nowoczesny sprzęt, w tym respiratory, kardiomonitory i echokardiografy. Ponadto został przeniesiony do centrum szpitala

fot: KGHM

Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie pomimo pandemii nie zwalnia tempa planowanych inwestycji. Spółka należaca do Grupy KGHM oddaje do użytku nowoczesny, powiększony Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii - poinformowały w czwartek, 4 marca, służby prasowe miedziowego koncernu. 

Oddział Intensywnej Terapii został wyposażony w nowoczesny sprzęt, w tym respiratory, kardiomonitory i echokardiografy. Ponadto został przeniesiony do centrum szpitala, co znacznie skraca czas transportu chorych w stanie zagrożenia życia oraz zwiększa ich bezpieczeństwo. Zakup sprzętu medycznego był możliwy dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź i środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Zagłębia Miedziowego jest bardzo ważne. Zwłaszcza w okresie, w którym zmagamy się z pandemią. KGHM angażuje się w walkę z koronawirusem, ale nie skupia się wyłącznie na tym. Świadczy o tym ta inwestycja. Szpital MCZ cieszy się zaufaniem wśród mieszkańców. A teraz potwierdza, że jest placówką gwarantującą świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński. 

Prezes MCZ Piotr Milczanowski dodał, że zakres wykonanych prac obejmował m.in. przebudowę pomieszczeń i większości instalacji oraz remonty centralnego ogrzewania i chłodzenia na Oddziale.

- Oddajemy pacjentom bezpieczną i funkcjonalną jednostkę. Inwestycja to kontynuacja rozpoczętej przed kilkoma laty modernizacji szpitala – stwierdził prezes Milczanowski.

MCZ w Lubinie w ostatnim czasie zmodernizował bloki operacyjne, wymienił sprzęt medyczny, w tym tomograf komputerowy i urządzenia do radiologii. Dla pacjentów powstała też nowa pracownia rezonansu magnetycznego. Zakupione zostały dwie nowoczesne wieże ednoskopowe. W tym roku placówka rozpocznie remonty Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej, a następnie Oddziału Gastroenterologicznego.

W szpitalu od listopada ubiegłego roku funkcjonuje również ponad 50-łóżkowy oddział covidowy. Pomimo tego placówka nie ograniczyła hospitalizacji onkologicznych czy badań diagnostycznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa era odstraszania. Polska uruchomi produkcję autonomicznych pocisków Barracuda

Autonomiczne rakietowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu Barracuda-500M będą montowane i produkowane w Polsce. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ S.A.), Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 (WZL 2) oraz amerykańska firma Anduril Industries w poniedziałek, 6 lipca 2026 r., podpisały porozumienie w tej sprawie.

Ząbkowicki dworzec przejdzie modernizację. Kolej wybrała wykonawcę prac

PKP wybrały wykonawcę, który wyremontuje budynek dworca w Ząbkowicach. Realizacją zajmie się firma Global Budownictwo, a prace mają potrwać do 2028 r.

Borys Budka: Te środki na badania i innowacje pomogą górniczym regionom, takim jak Śląsk

Instytucje unijne w czerwcu zatwierdziły reformę Funduszu Badawczego Węgla i Stali. To instrument, który ma pobudzać innowacje i badania związane z transformacją energetyczną. W zreformowanym funduszu przewidziano większe roczne finansowanie, które umożliwi łączne inwestycje w wysokości ok. 800 mln euro do 2034 roku. Zdaniem europosła Borysa Budki te środki na badania i innowacje pomogą strategicznym górniczym regionom, takim jak Śląsk, w przechodzeniu na zieloną energię czy tworzeniu nowych miejsc pracy.

Ceny gazu w Europie wzrosły najmocniej od miesiąca

Ceny gazu w Europie wzrosły we wtorek najmocniej od miesiąca, po tym, jak doszło do ataku na statki w cieśninie Ormuz - informują maklerzy.