Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.89 PLN (-2.86%)

KGHM Polska Miedź S.A.

286.80 PLN (-2.45%)

ORLEN S.A.

129.38 PLN (+0.37%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.35 PLN (-1.45%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.14 PLN (-2.85%)

Enea S.A.

20.88 PLN (-0.85%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.35 PLN (+0.83%)

Złoto

5 137.86 USD (-0.40%)

Srebro

85.40 USD (+0.03%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+2.22%)

Gaz ziemny

3.22 USD (-0.65%)

Miedź

5.87 USD (-0.34%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.89 PLN (-2.86%)

KGHM Polska Miedź S.A.

286.80 PLN (-2.45%)

ORLEN S.A.

129.38 PLN (+0.37%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.35 PLN (-1.45%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.14 PLN (-2.85%)

Enea S.A.

20.88 PLN (-0.85%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.35 PLN (+0.83%)

Złoto

5 137.86 USD (-0.40%)

Srebro

85.40 USD (+0.03%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+2.22%)

Gaz ziemny

3.22 USD (-0.65%)

Miedź

5.87 USD (-0.34%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Górnictwo: Marcel inwestuje w przeróbkę węgla

fot: Kajetan Berezowski

We wrześniu na bocznicy kolejowej ruchu Marcel panuje wyjątkowo duży ruch

fot: Kajetan Berezowski

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla w ruchu Marcel kopalni ROW (PGG) należy do najnowocześniejszych w polskim górnictwie. Mija właśnie 60 lat od jego uruchomienia. Wzbogaca węgle typu 33 (gazowy) i 34.1 (gazowo-koksowy).

94 proc. surowca trafia do energetyki, pozostałą produkcję stanowi węgiel koksowy. Stacja Przygotowania Węgla zapewnia monitoring i sterowanie odbiorem wydobycia z dołu kopalni. Zakład dysponuje również systemem wizualizacji i sterowania procesem wzbogacania miału surowego w osadzarkach. Sterowanie procesem załadunku węgla do wagonów, kierowanie go na zwały i ładowanie na wagony także odbywa się w pełni automatycznie. Jakość produktów miałowych i mułowych kontrolowana jest na bieżąco za pomocą specjalistycznych urządzeń. Ogólne zatrudnienie w zakładzie przeróbczym wynosi dziś 337 osób, w tym 70 pań pracujących głównie na stanowiskach fizycznych.

W ciągu najbliższych lat zakład przeróbki w Marcelu będzie modernizowany. Prace obejmą m.in. przebudowę płuczki ziarnowej, na którą składa się zabudowa czterech przesiewaczy wibracyjnych, wzbogacalnika zawiesinowego DISA wraz z pompami cieczy ciężkiej, dwóch kruszarek pierścieniowych, a także zabudowę urządzeń towarzyszących, czyli przenośników taśmowych, zsuwni zdawczych i odbiorczych, rurociągów technologicznych, instalacji sprężonego powietrza, wreszcie urządzeń kontrolno-pomiarowych.

Ukończono już instalację dwóch podajników taśmowych z płynną regulacją obrotów pod zbiornikami miałów surowych. Po zakończeniu modernizacji zakładu jego wydajność brutto ma wzrosnąć do 20400 t/d przy 17,5 godzinnym dobowym czasie pracy.

 

W galerii: Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla w ruchu Marcel (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.

1700 gmin nie wystąpiło o zaopiniowanie planu ogólnego związane z ochroną złóż kopalin

1,7 tys. gmin nie wystąpiło o zaopiniowanie planu ogólnego związane z ochroną złóż kopalin - wynika z danych ministerstwa klimatu. Zdaniem przedstawicieli resortu gminy nie zawsze uwzględniają występowanie kopalin na swoich terenach, ponieważ chcą je przeznaczyć pod budowę mieszkań.

Motyka1

Motyka: Jeśli rynek ropy nie będzie się stabilizował, możliwe decyzje ws. VAT na paliwa

Jeżeli sytuacja na rynkach ropy nie będzie się stabilizowała, to rząd będzie podejmował decyzje ws. działań podatkowych, także w zakresie VAT, które obniżą ceny paliw - przekazał w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka.

Dron spadł na teren kopalni

Na terenie kopalni węgla brunatnego w Galczycach w Wielkopolsce spadł dron. Ustalanie okoliczności zdarzenia jest w toku. Jak poinformował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, to dron "najprawdopodobniej realizujący misję na rzecz naszych adwersarzy ze wschodu".