Górnictwo: Lubelski Węgiel jest przygotowany na wprowadzenie kwarantanny

1520934605 bogdanka dol wyrobisko lwb 011 m

fot: LW Bogdanka

Nad Akademią BHP patronat sprawują: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Wyższy Urząd Górniczy

fot: LW Bogdanka

Lubelski Węgiel Bogdanka w odpowiedzi na aktualną sytuacją epidemiczną wprowadził szereg nadzwyczajnych procedur i środków ostrożności. Obecnie żaden z pracowników spółki nie jest poddany kwarantannie - poinformował portal netTG.pl Sławomir Krenczyk, dyrektor ds. relacji z otoczeniem w Bogdance.

Podkreśla, że bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, a także ciągłość funkcjonowania zakładu są priorytetami. 

 - Minimalizujemy liczbę kontaktów bezpośrednich: zgromadzeń pracowników przed biurami, na korytarzach, klatkach schodowych, cechowni, lampowni itp. Zmniejszyliśmy liczbę spotkań wewnętrznych do niezbędnego minimum, zawiesiliśmy wyjazdy służbowe i ograniczyliśmy przyjmowanie interesantów z zewnątrz. Wszystkie osoby, mające do załatwienia sprawy w kopalni, prosimy o odłożenie wizyty lub kontakt zdalny (telefon, e-mail). Wstrzymaliśmy wszelkie organizowane dla pracowników inicjatywy: wycieczki, udział w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i innych. Wprowadziliśmy zasadę witania się ze sobą bez podawania ręki - wylicza Sławomir Krenczyk. 

Specjalne procedury
W Bogdance wprowadzono szereg rozwiązań techniczno-organizacyjnych dotyczących pracy górników. Są to m.in. obowiązek używania półmasek w klatkach szybowych, a także w lampowniach, czy w poczekalniach.

Wyłączono część urządzeń obsługiwanych dotykiem, takich jak kioski informacyjne czy automaty sprzedażowe.

- Intensywnie pracujemy nad maksymalnym rozszerzeniem dostępności płynów dezynfekcyjnych zarówno w miejscach pracy, jak i w łaźni, lampowni, biurach, pomieszczeniach socjalnych a także w toaletach, sklepach, stołówkach, wejściach do budynku itp. W najbliższym czasie rozpoczniemy mierzenie temperatury ciała osób wchodzących na teren zakładu - informuje dyrektor ds. relacji z otoczeniem w lubelskiej spółce. 

Dodatkowo opracowano specjalne procedury dla pracowników powracających z urlopów lub narażonych na kontakt z osobą zakażoną w Polsce.

Każdy pracownik ma bezwzględny obowiązek informować przełożonych o podejrzanych sytuacjach, które mogą być związane z koronawirusem.

Odpowiedzialność jest najważniejsza 
- Jesteśmy przygotowani na natychmiastowe wdrożenie kwarantanny i inne sytuacje kryzysowe. Zorganizowaliśmy m.in. pomieszczenia umożliwiające odizolowanie osób z podejrzeniem koronawirusa. Szczególne obowiązki nałożyliśmy na służby ratownicze i medyczne, a także na ochronę i służby sprzątające - wyjaśnia Sławomir Krenczyk. 

- W naszej ocenie sprawą najważniejszą jest świadomość i odpowiedzialność wszystkich naszych pracowników, w szczególności w zakresie zachowania zasad higieny. Dlatego podchodząc do sprawy odpowiedzialnie wymagamy od pracowników traktowania siebie samych jako potencjalnych chorych. Są oni intensywnie informowani o tym, jak zapobiegać zakażeniu, jak się zachować w przypadku pojawienia się objawów i jak uzyskać pomoc. Są także informowani o osobistych obowiązkach, jakie ciążą na każdym pracowniku w związku z zaistniałą sytuacją. Szczegółowe informacje przekazują im bezpośredni przełożeni, informacje są dostępne na plakatach, monitorach zainstalowanych na poszczególnych polach wydobywczych, w intranecie oraz poprzez pozostałe kanały komunikacji wewnętrznej - dodaje. 

Wdrożone działania są na bieżąco konsultowane z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (PSSE) oraz specjalistami z dziedziny epidemiologii z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W kopalni działa specjalny sztab i zespoły robocze, które zarządzają sytuacją na bieżąco.

Koronawirus w Polsce: Wszystko o koronawirusie Covid19

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.