Górnictwo: KW rozliczyła się z emeryckich deputatów za rok 2014

fot: Jarosław Galusek/ARC

Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że umowa może być skutecznie rozwiązana

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wraz z końcem 2015 r. Kompania Węglowa zakończyła rozliczenia dotyczące deputatów węglowych dla emerytów za 2014 r. Przelewy pieniężne zostały wysłane do tych uprawnionych, którzy nie zdecydowali się odebrać węgla w naturze - poinformował portal górniczy nettg.pl Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy KW.

Sprawa miała swój początek niemal dwa lata temu, w lutym 2014 r., gdy w związku z trudną sytuacją spółki zarząd Kompanii Węglowej, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, zdecydował o okrojeniu emeryckich deputatów o 1 t.

Decyzja wywołała protesty i falę sądowych pozwów przeciwko Kompanii. Sąd pierwszej instancji przyznał rację skarżącym emerytom, uznając, że prawo do bezpłatnego węgla na 2014 r. zostało nabyte z dniem 1 stycznia i nie można go odbierać w trakcie roku. Do poglądu tego przychylił się także Sąd Okręgowy w Gliwicach, oddalając apelację spółki.

W grudniu 2014 r. zarząd Kompanii Węglowej zdecydował o przywróceniu emerytom i rencistom pełnego wymiaru deputatu węglowego za rok 2014. Uchwała zarządu stanowiła, że 1 t węgla deputatowego będzie wydawana emerytom nie w ekwiwalencie pieniężnym, lecz w naturze. Można było ją odebrać do 31 czerwca 2015 r.

Emeryci, którzy nie wyrazili chęci zamiany ekwiwalentu na węgiel, czekali na jego wypłatę do końca 2015 r. Realizacja tego zobowiązania kosztowała Kompanię ok. 20 mln zł.

2014 r. był prawdopodobnie ostatnim rokiem, w którym emeryci z Kompanii Węglowej uprawnieni byli do deputatu węglowego. Pod koniec września 2014 r. zarząd spółki wypowiedział porozumienie z organizacjami związkowymi dotyczące wypłaty tego świadczenia, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu, który upłynął 31 grudnia 2014 r.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z kwietnia 2013 r. fakt włączenia w 1994 r. deputatu węglowego do podstawy emerytury "czyni w pełni zadość zasadzie równości".

"Twierdzenie o dyskryminacji emerytów i rencistów oraz uprzywilejowaniu pracowników jest w tym przypadku bezpodstawne. Utrata prawa byłego pracownika (emeryta, rencisty) do deputatu (ekwiwalentu) została mu zrekompensowana podwyższeniem podstawy wymiaru emeryturyˮ - czytamy w wyroku.

Przed ponad rokiem Kompania Węglowa wraz z pozostałymi spółkami węglowymi wystąpiła do rządu RP z wnioskiem o przejęcie przez Skarb Państwa finansowania deputatów emeryckich. Kampanię społeczną w tej sprawie podjął dwa tygodnie temu Związek Zawodowy Górników w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.