Górnictwo: kooperacja wiedzy i innowacji

fot: Aldona Minorczyk-Cichy

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w imieniu Prezydenta RP podczas akademii barbórkowej w GIG-u odznaczył osoby zasłużone dla górnictwa

fot: Aldona Minorczyk-Cichy

+7 Zobacz galerię

Galeria
(10 zdjęć)

Odznaczenia, promocje doktorskie i podsumowanie roku – tak obchodzono Barbórkę w Głównym Instytucie Górnictwa, którego podstawowym zadaniem, jak podkreślił prof. Stanisław Prusek, dyrektor GIG-u, jest prowadzenie badań naukowych i rozwojowych oraz wdrażanie wyników tych prac do praktyki.

- Od początku istnienia Instytutu wśród głównych odbiorców naszych prac było i jest górnictwo węgla kamiennego. Bardzo cieszy nas fakt, że proces restrukturyzacji branży zaczyna przynosić efekty. Wyniki finansowe satysfakcjonują i powinny być bodźcem do dalszych działań mających na celu poprawę efektywności produkcji, co jest istotne ze względu na możliwość spadku cen węgla na świecie – podkreślał dyr Prusek.

Zadeklarował pomoc Instytutu w dążeniu branży do nowoczesności, innowacji. Jego zdaniem kooperacja wiedzy i innowacji jest gwarantem stabilnego i rentownego górnictwa.

Dobre słowo osobom związanym z górnictwem przekazał abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.

- Pamiętam piękne spotkanie Jana Pawła II ze środowiskiem naukowym w Krakowie, w kościele św. Anny. Papież wyraził podziękowanie ludziom nauki za posługę myślenia. Też chciałbym przede wszystkim podziękować Instytutowi za posługę myślenia o sprawach górnictwa. Gratuluję wszystkich osiągnięć, odkryć, wdrożeń i życzę więcej. Instytut powierzam opiece św. Barbary. Wszystkim osobom związanym z górnictwa chciałbym życzyć Szczęść Boże i zapewnić o swojej modlitwie – podkreślił abp Wiktor Skworc.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w imieniu Prezydenta RP odznaczył następujące osoby:

- za zasługi w działalności naukowej na rzecz górnictwa

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Barbara Białecka, Przemysław Bukowski, Krystian Kadlewicz, Piotr Kalisz, Małgorzata Kuśmirek-Zegadło, Henryk Rydarowski, Alicja Toborek,

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Cezary Bartmański, Mariusz Borek, Zbigniew Lubosik, Ireneusz Pyka, Jerzy Supernak;

- za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej,

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Mirosława Bukowska, Stanisław Chałupnik, Bogdan Chrzan, Grzegorz Drabik, Olga Kaszowska, Witold Kurkiewicz, Barbara Mączka, Zbigniew Migała, Jacek Sobala, Ewa Wartalska, Witold Wawrzynkiewicz, Mariola Zalot, Eugeniusz Zellner, Jolanta Żurawska-Chmielewska,

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Piotr Matyja, Sylwester Rajwa,

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczona została: Monika Wallenburg.

Podczas akademii barbórkowej miały miejsce także promocje doktorskie.

Stopnie doktora habilitowanego nauk technicznych otrzymali: dr hab. Monika Motak, Akademia Górniczo-Hutnicza, dr hab. inż. Katarzyna Styszko, Akademia Górniczo-Hutnicza, dr hab. inż. Natalia Howaniec, Główny Instytut Górnictwa, dr hab. inż. Jerzy Korol, Główny Instytut Górnictwa, dr hab. Krystian Skubacz, Główny Instytut Górnictwa.

Stopnie doktora nauk technicznych w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska otrzymali: dr inż. Bogdan Malich, Główny Instytut Górnictwa, dr inż. Krzysztof Krzemień, KWK Knurów-Szczygłowice, dr inż. Przemysław Kędzierski, Główny Instytut Górnictwa, dr inż. Robert Hildebrandt, Główny Instytut Górnictwa.

Stopnie doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska otrzymali: dr inż. Paweł Zawartka, Główny Instytut Górnictwa, dr inż. Michał Bonczyk, Główny Instytut Górnictwa, dr inż. Konrad Sikora, Akademia Techniczno-Humanistyczna, dr inż. Piotr Krawczyk, Główny Instytut Górnictwa.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.