Górnictwo: Konferencja ITG Komag na temat Ślaskiego Systemu Magazynowania Energii

fot: Maciej Dorosiński

Szeroka dyskusja o Śląskich Systemach Magazynowania Energii odbyła się pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO Katowice

fot: Maciej Dorosiński

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Śląski System Magazynowania Energii może być jednym z fundamentów transformacji naszego regionu – to jeden z najważniejszych wniosków z konferencji, którą w czasie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO Katowice zorganizował Instytut Techniki Górniczej KOMAG. Liczne grono zaproszonych ekspertów zastanawiało się w trzech paneli dyskusyjnych nad tym jak ŚSME może zwiększyć regionalne bezpieczeństwo energetyczne, jak finansować lokalne inwestycje w zakresie energetyki nisko i zeroemisyjnej oraz jak bilansować, monitorować i zarządzać mikrosieciami.

Dyskusji przysłuchiwał się wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, który na otwarciu konferencji wskazał, że magazyny energii projektowane w ITG KOMAG stanowią odpowiedź na potrzebę systemowej regionalizacji bezpieczeństwa energetycznego, i mogą być istotnym elementem procesu planowanej transformacji Śląska.

Różne potrzeby
W pierwszym panelu - prowadzonym przez przewodniczącego Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii prof. Wojciech Myśleckiego –- udział wzięli dyrektor ITG KOMAG dr hab. inż. Dariusz Prostański., dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych prof. Marta Pogrzeba, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek oraz prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Janusz Smoliło.

Szef KOMAGU zwrócił uwagę, że w ramach projektu dotyczącego ŚSME energii konieczne było zrozumienie potrzeb samorządów.

- Ostrzegano nas, że dialog z gminami jest trudny, bo każde miasto inaczej sobie wyobraża swoje potrzeby energetycznej. Zaczęliśmy rozumieć, że z każdym miastem musimy rozmawiać inaczej, bo każde z nich ma swoje uwarunkowania – powiedział szef Instytutu.

Prezes SRK wskazał natomiast na to, że tereny pogórnicze, które mogą być wykorzystane w ramach ŚSME są uzbrojone, co jest ich ogromnym atutem, bo nie trzeba ponosić dodatkowych nakładów. Ponadto przypomniał, że w SRK wytypowano kilka szybów, które można wykorzystać w celu produkcji energii. O tych atutach wspomniał także prezes Michałek.

- Widzimy tu szansę, a nie problem. Te tysiące hektarów to jest mnóstwo potencjalnych szans na nowe inwestycje. Chyba nikt na świcie nie ma tylu tak dobrze uzbrojonych terenów w centrach miast – ocenił szef KSSE.

Prof. Marta Pogrzeba wskazała natomiast, że na tereny pogórnicze należy spojrzeć jako na zasób przyrodniczy. Gleba na nich jest zanieczyszczona, ale można z niej produkować biomasę.

- Wieloletnie badania wskazują, że zastosowanie roślin przemysłowych i energetycznych da efekty na tych terenach – powiedziała dyrektor IETU.

W toku dyskusji stwierdzono także, że przedsiębiorcy oczekują teraz zielonej energii, bo to ona daje przewagę w gospodarce i zwiększa szansę w ubieganiu się o różne kontrakty.

Jak finansować?
W drugim panelu swoimi spostrzeżeniami na temat finansowania projektów oraz zabezpieczenia dostaw energii podzielili się m.in. samorządowcy ze śląskich miast. Byli to: prezydenta Bytomia Mariusz Wołosz, zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Zabrza Katarzyna Dzióba, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej Wojciech Kędzia oraz zastępca prezydenta Katowice Mariusz Skiba. Przed dyskusją doszło od podpisania porozumienia między ITG KOMAG a Bytomiem.

Samorządowcy w czasie dyskusji wskazali m.in., że struktura terenów pogórniczych jest skomplikowana i że mają problem z pozyskiwaniem finansowania, bo brakuje im środków na pokrycie wkładu własnego.

Gotowi na starcie
W ostatnim panelu swoimi poglądami wymienili się: dr inż. Piotr Olczak z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, dr inż. Stanisław Tokarski z Akademii Górniczo-Hutniczej, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska z UM w Bytomiu Wojciech Bryś, zastępca dyrektora ds. rozwojowych ITG KOMAG dr inż. Bartosz Polnik, ekspert ds. specjalnych instrumentów rozwoju gospodarczego samorządów terytorialnych Andrzej Zabiegliński oraz zastępca dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa dr inż. Jan Bondaruk. Eksperci wskazali, że trzeba w końcu zacząć realizować projekt, a nie jedynie opierać się na fiszkach, czy deklarcjach.

- Jeśli uda się nam jedna czy dwie takie inwestycje będzie mieli know-how – przekonywał Jan Bondaruk.

Natomiast Bartosz Polnik wskazał, że likwidowane zakłady górnicze na Śląsku maja bardzo solidną infrastrukturę energetyczną.

- One na starcie są już przygotowane do wejścia w Śląski System Magazynów Energii. Tym samym jesteśmy o krok do przodu. W innych lokalizacjach trzeba to budować od podstaw – ocenił przedstawiciel ITG KOMAG.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.