Górnictwo: komisja powypadkowa pracuje w Zygmuncie

fot: Michał Sikora/ARC

Na miejscu zdarzenia oględziny przeprowadził rzeczoznawca budowlany

fot: Michał Sikora/ARC

Od 1 sierpnia działa komisja do zbadania przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej w KHW SA KWK Murcki-Staszic Powołał ją 29 lipca br. Józef Koczwara, dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego w Katowicach. Pierwsze posiedzenie odbyło się w Ruchu Staszic, w którym 27 lipca doszło do wybuchu metanu w szybie Zygmunt.

Wskutek eksplozji zginął 49-letni ślusarz-sygnalista. Były także straty materialne. Uszkodzeniom uległ m.in. budynek nadszybia.

- Przyczyny i okoliczności wypadku śmiertelnego oraz wybuchu metanu ustalają specjaliści OUG w Katowicach i SUG we współpracy z WUG. W kopalni nie zakończono jeszcze akcji ratowniczej. Będą budowane tamy przeciwwybuchowe, ponieważ jak ustalono metan wypływał z rejonu ścian na poziomie 600 metrów, w których już zakończono wydobycie. W rejonie zdarzenia nie prowadzono eksploatacji. Wykonywano jedynie roboty porządkowe i transportowano maszyny i urządzenia - informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Zadaniem komisji powołanej przez dyrektora SUG jest ustalenie zakresu czynności niezbędnych do likwidacji zagrożenia bezpieczeństwa dla ludzi i mienia. Ponadto ustali przyczyny i okoliczności katastrofy budowlanej oraz opracuje wnioski i propozycje zaleceń zmierzających do przeciwdziałania podobnym zdarzeniom w przyszłości. Komisja pracuje w siedmioosobowym składzie pod przewodnictwem Mariusza Kiercza, zastępcy dyrektora SUG. Oprócz przedstawicieli nadzoru górniczego w jej składzie są reprezentanci kopalni Murcki-Staszic i Wydziału Budownictwa i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Katowicach.

Na miejscu zdarzenia oględziny przeprowadził rzeczoznawca budowlany.

- Jedną z pierwszych decyzji w sprawie usunięcia skutków katastrofy budowlanej jest zbudowanie tymczasowego zadaszenia w budynku nadszybia. Wybuch metanu, a ściślej fala uderzeniowa zerwała dach, który spadł do wnętrza budynku. Prace komisji dotyczą wyłącznie budynku nadszybia - wyjaśnia rzeczniczka WUG.

Uszkodzenia innych obiektów budowlanych (budynku maszyny wyciągowej, wieży wyciągowej oraz obiektów budowlanych stacji wentylatorów głównych) są traktowane jako awaria.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.