Górnictwo: Kolejne duże projekty fotowoltaiczne w PGG

1570787461 fotowoltaika halemba pgg

fot: PGG

Na dachach 9 budynków Halemby, od dyrekcji po lampownię, zabudowano łącznie 1109 paneli ogniw fotowoltaicznych

fot: PGG

Aż trzy kolejne projekty fotowoltaiczne Polskiej Grupy Górniczej uzyskały pozytywną ocenę w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie z Unii Europejskiej. PGG może pozyskać ponad 78 mln zł dofinansowania na budowę elektrowni słonecznych na nieużytkach pogórniczych w Gierałtowicach, Chełmie Śląskim oraz Rudzie Ślaskiej – Bielszowicach - poinformowali portal netTG.pl przedstawiciele spółki.

Po uruchomieniu w październiku zeszłego roku pilotażowej instalacji fotowoltaicznej w ruchu Halemba kopalni Ruda przyszedł czas na realizację kolejnych projektów o dużo większym zasięgu. Polska Grupa Górnicza może pozyskać ponad 78 mln dofinansowania zł na budowę elektrowni słonecznych na nieużytkach pogórniczych w Gierałtowicach, Chełmie Śląskim oraz Rudzie Ślaskiej – Bielszowicach. Moc trzech instalacji wyniesie ponad 28 MW, a całościowy budżet inwestycji opiewa na 94 mln zł. Aż 85 proc. potrzebnych pieniędzy spółka otrzyma z UE w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Wnioski przygotowane przez PGG zyskały uznanie w konkursie „Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z OZE (konkurs VI-Śląsk)”.

W czerwcu NFOŚ w Warszawie ogłosił wyniki pierwszego etapu. Dofinansowanie w projektach pod nazwą „PGGREEN - dywersyfikacja źródeł energii poprzez systemy fotowoltaiczne” wynosi dla inwestycji w Chełmie Śląskim 15,6 mln zł, w Rudzie Śl. 6,5 mln zł, a w Gierałtowicach ponad 56 mln zł. Projekty polegać będą na zagospodarowaniu na potrzeby produkcji elektryczności terenów zwałowisk pogórniczych, a także zespołów budynków kopalnianych, które do tej pory są mało atrakcyjnymi terenami dla gmin. Trwają już postępowania przetargowe na wykonanie projektów poszczególnych instalacji (ze szczegółami zamówień można zapoznać się na stronię internetowej https://bazakonkurencyjnosci.gov.pl/applicant/38480).

Fotowoltaika na terenach pogórniczych jest dla Polskiej Grupy Górniczej ważnym elementem w planie transformacji przy wykorzystaniu posiadanych zasobów i potencjału. Możliwości dywersyfikacji kierunków rozwoju firmy w oparciu o odnawialne źródła energii na nieużytkach kopalń jest jednym z priorytetów w opracowaniu strategicznym pt. „Green Book PGG S.A.”

- Energia zostanie wykorzystana m.in. na potrzeby własne PGG, co pozwoli na ograniczenie poboru energii z sieci, a w konsekwencji na większą niezależność energetyczną spółki. Przedsięwzięcie to stworzy też nowe miejsca pracy dla osób nadzorujących pracę instalacji – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG.

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna o mocy 410kWp pracuje od jesieni 2019 r. w ruchu Halemba kopalni Ruda. Na dachach 9 budynków Halemby, od dyrekcji po lampownię, zabudowano łącznie 1109 paneli ogniw fotowoltaicznych. Teraz przy słonecznej pogodzie produkcja prądu jest tam najwyższa w ciągu roku. Bez emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń powstaje energia wykorzystywana na potrzeby zakładu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.