Górnictwo: KGHM planuje miliardowe inwestycje w kraju

fot: Maciej Dorosiński

Do zdarzenia doszło na poziomie 1150 m w ZG Rudna

fot: Maciej Dorosiński

W najbliższych pięciu latach KGHM przeznaczy na kolejne krajowe projekty inwestycyjne ponad 11 mld zł - powiedział PAP prezes KGHM Rafał Pawełczak.

Jak mówił, koncern koncentruje się na zadaniach strategicznych, niezbędnych dla rozwoju spółki. Dodał, że ma to KGHM umożliwić dalsze funkcjonowanie w regionie przez kolejne dekady.

- Zarząd KGHM konsekwentnie realizuje kolejne krajowe projekty inwestycyjne spółki na poziomie ponad 11 miliardów złotych w ciągu najbliższych pięciu lat - zaznaczył Rafał Pawełczak.

Prezes poinformował, że podstawowym zadaniem firmy jest zapewnienie ciągłości produkcji oraz stabilny jej rozwój.

- Kontynuujemy prace w obszarze Głogów Głęboki - Przemysłowy, gdzie stopniowo rozwijamy eksploatację, schodząc poniżej 1200 m. Prowadzimy prace w zakresie poszukiwania i rozpoznania ekonomicznej mineralizacji miedziowej na obszarach Retków Ścinawa i Głogów, w celu zwiększenia bazy zasobowej w regionie - podał Pawełczak.

Jak zaznaczył, w planie budżetowym koncern uwzględnił również środki na wykonanie prac geologicznych w obszarze Kulów oraz Bytom Odrzański, w przypadku uzyskania przez spółkę koncesji.

- Aktywa zagraniczne pozostają pod pełną kontrolą zarządu KGHM - zaznaczył prezes, wiceprezes ds. rozwoju KGHM.

- Planujemy restrukturyzację portfela kopalni i projektów w Ameryce Północnej. Skupiamy się na zasobach, które już posiadamy, podnosząc produktywność i efektywność naszych aktywów. Dążymy do uniezależnienia finansowego kopalni od wsparcia ze strony właścicieli - podkreślił szef miedziowego koncernu.

Jego zdaniem proces inwestycyjny KGHM jest niezagrożony.

- Stawiamy na innowacyjne rozwiązania technologiczne, które służą utrzymaniu pozycji lidera w produkcji miedzi i srebra zarówno w Europie, jak i na świecie - podkreślił Pawełczak.

We wtorek, 26 czerwca, akcjonariusze Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM Polska Miedź SA zdecydowali o przerwaniu obrad do 6 lipca. Wniosek o przerwanie obrad złożył przedstawiciel Ministerstwa Energii, które sprawuje nadzór nad KGHM.

Przed ogłoszeniem przerwy akcjonariusze obecni na ZWZ KGHM Polska Miedź SA nie podjęli uchwały o wprowadzeniu zmiany w statucie miedziowej spółki, o co wnioskował Skarb Państwa.

- Zmiany w statucie mają na celu optymalizację procesu wyboru członka zarządu w postępowaniu kwalifikacyjnym prowadzonym przez radę nadzorczą - powiedział dziennikarzom Marcin Rupiński z Ministerstwa Energii.

W piątek rada nadzorcza KGHM powołała prezesa i nowych wiceprezesów miedziowej spółki. Prezesem KGHM został dotychczasowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński; wiceprezesami natomiast zostali Katarzyna Kreczmańska-Gigol (ds. finansowych) oraz Radosław Stach (ds. produkcji).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.