Górnictwo: KGHM i 507 mln zł zysku netto

fot: lubin.pl

KGHM za ewentualne opóźnienia w dostawach może zapłacić kary

fot: lubin.pl

W pierwszym kwartale 2014 r., przy zachowaniu dyscypliny kosztowej i utrzymaniu stabilnego poziomu produkcji, KGHM osiągnął zysk netto 507 mln zł - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe firmy. Na wynik finansowy w największym stopniu wpłynęły zmniejszenie cen miedzi i srebra oraz kurs walutowy.

Produkcja miedzi wzrosła o 1 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Po wyłączeniu podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz wsadów obcych, koszty rodzajowe są niższe o 1 proc. niż w I kwartale 2013 r.

Zmiana wyniku finansowego w odniesieniu do I kwartału roku 2013 jest uwarunkowana przede wszystkim niższymi notowaniami metali, niższym kursem walutowym i zmniejszeniem wolumenu sprzedaży.

Spadek cen metali a w szczególności srebra, miał decydujący wpływ na wyniki ekonomiczne całej Grupy Kapitałowej zarówno w obszarze finansów, kosztów jednostkowych, jak i poziomu produkcji miedzi ekwiwalentnej. Wynik operacyjny (EBITDA) działalności Grupy wyniósł 1 mld 75 mln zł.

W roku 2014 realizowane są kluczowe inwestycje, które mają wzmocnić pozycję KGHM na międzynarodowych rynkach oraz konkurencyjność na tle branży. Na realizację strategicznych projektów koncern przeznaczy w tym roku ponad 4 mld zł.

- Kamieniem milowym dla KGHM będzie uruchomienie produkcji w Sierra Gorda. Zakończenie budowy zgodnie z harmonogramem nastąpi w połowie tego roku - zapewnia Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

- Do końca 2014 r. kopalnia będzie sukcesywnie zwiększać wielkość produkcji. Pełne moce produkcyjne chcemy osiągnąć w 2015 r., kiedy kopalnia będzie przerabiać 110 tys. t rudy dziennie i produkować 120 000 tys. t miedzi rocznie - informuje prezes Wirth.

Istotne są działania podejmowane w kopalni Robinson (Nevada, USA). Do końca II kwartału 2014 r. kopalnia zakończy prace nad długoterminowym planem dla wyrobiska Ruth, co wpłynie na uzyskanie dostępu do rudy o lepszej jakości oraz zwiększy zdolności produkcyjne w 2015 roku i kolejnych latach. Inwestycja w zdjęcie nadkładu w odkrywce Ruth będzie miała znaczący dodatni wpływ na przyszłą produkcję i koszty, gdy tylko zostanie udostępniona ruda z tego obszaru.

Niezwykle ważne dla KGHM są inwestycje w utrzymanie produkcji w polskich kopalniach poprzez rozwój systemu głębokiego wydobycia. W kwietniu KGHM rozpoczął produkcję poniżej poziomu 1200 m w obszarze Głogów Głęboki - Przemysłowy. Zagospodarowanie tego złoża zapewni utrzymanie zdolności produkcyjnych podstawowego ciągu technologicznego w Polsce na obecnym poziomie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.