Górnictwo: Kadra apeluje o nową Strategię dla górnictwa

fot: ARC

W liście czytamy m.in., że "Dyskusja nad przyszłością branży węgla kamiennego toczy się od dawna, jednak bez oczekiwanych efektów. Porozumienie Związków Zawodowych Kadra widzi konieczność pilnego opracowania wieloletniej Strategii"

fot: ARC

Porozumienie Związków Zawodowych Kadra zwróciło się do wicepremiera Janusza Piechocińskiego o pilne podjęcie działań mających na celu wypracowanie strategii działalności górnictwa po 2015 r. Związkowcy zwracają uwagę, że akty prawne normujące obecnie działalność podmiotów górnictwa węgla kamiennego (program działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007 - 2015 oraz ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008 - 2015) przestaną obowiązywać 31 grudnia 2015 r.

Związkowcy stwierdzają, że do wysłania listu do wicepremiera skłoniły ich postępujące utrudnienia w działalności podmiotów górniczych. Zwracają także uwagę na takie przesłanki, jak troska o utrzymanie miejsc pracy i spokoju społecznego oraz zmieniająca się sytuacja geopolityczna Europy i Świata, wpływające na konieczność weryfikacji oceny naszych zasobów surowców energetycznych w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Za istotny aspekt uważają także ustalenie polskiego "mixu energetycznego" i stabilnych zasad funkcjonowania branży górniczej, umożliwiających podejmowanie racjonalnych decyzji biznesowych.

"Dyskusja nad przyszłością branży węgla kamiennego toczy się od dawna, jednak bez oczekiwanych efektów. Porozumienie Związków Zawodowych Kadra widzi konieczność pilnego opracowania wieloletniej "Strategii". Ze względu na długie procesy inwestycyjne w górnictwie powinna ona obejmować lata 2016 - 2030. PZZ Kadra deklaruje konstruktywny udział w tych pracach. W poczuciu odpowiedzialności za kraj, branżę i jej pracowników jeszcze raz zwracamy się o jak najszybsze zainicjowanie przez rząd prac nad nową "Strategią" dla górnictwa węgla kamiennego" - czytamy w liście przesłanym także portalowi górniczemu nettg.pl

Apel trafił także na ręce Piotra Rykali, przewodniczącego Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.