Górnictwo: już czas na gaz z węgla

fot: Maciej Dorosiński

Według analiz Głównego Instytutu Górnictwa zgazowanie węgla ma uzasadnienie z ekonomicznego punktu widzenia

fot: Maciej Dorosiński

W Głównym Instytucie Górnictwa pełna mobilizacja. Już w najbliższy poniedziałek, 24 marca, ruszają badania nad zgazowaniem węgla w kopalni Wieczorek w Katowicach. Finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projekt, pn. "Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej", wkracza w decydującą fazę.

Badania naukowe nad zgazowaniem węgla przeprowadzono już m.in. w Australii. Do złoża węgla dotarto tam metodą wierceń kierunkowych. W projekcie realizowanym przez Główny Instytut Górnictwa i Akademię Górniczo-Hutniczą wykorzystano kopalniany szyb.

- Węgiel, który zamierzamy zgazować, jest zlokalizowany na poziomie 400 m pod ziemią. W szybie Wschodnim poprowadzone zostały dwa rurociągi. Jednym będzie podawany tlen i powietrze, drugim popłynie na powierzchnię produkt w postaci gazu - wyjaśnia prof. Krzysztof Stańczyk, kierownik Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza w GIG.

W kopalni Wieczorek wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Proces zgazowania zostanie zainicjowany zapaleniem materiału umieszczonego w odwiercie w pokładzie węgla. Jak zapewnia prof. Krzysztof Stańczyk, cała operacja zostanie przeprowadzona z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa pod ziemią i na powierzchni. W razie zaistnienia sytuacji ekstremalnej proces może zostać spowolniony lub całkowicie wygaszony.

- Prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia jest minimalne. Zebraliśmy dostateczną wiedzę na temat podziemnego zgazowania węgla podczas eksperymentów w KD Barbara. To pozwala nam działać pewnie. Sądzę, że doświadczenie zakończy się sukcesem i pozwoli na zbudowanie demonstracyjnej instalacji o mocy ok. 20 MW. Taka ciepłownia byłaby w stanie dostarczyć energię do ogrzania dużego osiedla mieszkaniowego - tłumaczy prof. Krzysztof Stańczyk.

Według analiz Głównego Instytutu Górnictwa zgazowanie węgla ma uzasadnienie z ekonomicznego punktu widzenia. Doświadczenia w Wieczorku potrwają ok. 3 miesięcy i wówczas poznamy odpowiedź na pytanie, czy inwestowanie w instalacje o charakterze przemysłowym rzeczywiście będzie się opłacać. Eksperci z GIG wiedzą już, gdzie mogłyby one ewentualnie powstać. Ponieważ istotną rolę w tym procesie odgrywa geologia, wybrali takie lokalizacje, gdzie nie występuje tyle spękań górotworu, co na Śląsku.

- Dobrą lokalizacją do stosowania tej technologii może się okazać Zagłębie Lubelskie. Na Śląsku w grę wchodzą pokłady resztkowe, ale tylko w miejscach, co do których jest pewność, że nie nastąpi wyciek gazów do otoczenia - wyjaśnia dalej prof. Stańczyk.

Tymczasem w GIG zaczęto już odliczać czas do rozpoczęcia decydującego doświadczenia. Pracownicy Instytutu czuwać będą nad przebiegiem procesu zgazowania węgla przez okrągłą dobę.

- Dla potrzeb tego doświadczenia stworzyliśmy system czterobrygadowy. Dyżury będą rozłożone na trzy zmiany. Stajemy przed ogromnym wyzwaniem - podsumowuje szef Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza w Głównym Instytucie Górnictwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.