Górnictwo: JSW tnie koszty

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Problemy górnictwa powinny być rozwiązywane systematycznie i nie można ich przemilczać. Tylko wówczas nie będzie konieczny udział przedstawicieli rządu w rozwiązywaniu nabrzmiałych konfliktów społecznych - uważa Jarosław Zagórowski, prezes JSW

fot: Jarosław Galusek/ARC

Obniżenie zarobków zarządu i kadry zarządzającej, rozważana decyzja o likwidacji deputatu węglowego dla emerytów i rencistów oraz przymiarki do wprowadzenia szóstego dnia pracy w kopalni Krupiński - to niektóre pomysły Jastrzębskiej Spółki Węglowej na obniżenie kosztów funkcjonowania spółki.

O projektach tych mówił na konferencji prasowej, zorganizowanej 29 września w siedzibie JSW, jej prezes Jarosław Zagórowski. Spółka od kilkunastu miesięcy boryka się ze spadkiem cen na światowych rynkach węgla, które z poziomu blisko 300 USD obniżyły się do 120 USD za tonę. Na to, w II kw. 2014 r. nałożyły się problemy geologiczno-górnicze. Sytuacja ta wymusiła nie tylko blisko 30 proc. spadek nakładów inwestycyjnych, ale też szukanie oszczędności w innych obszarach funkcjonowania spółki.

Od 1 października wynagrodzenia wszystkich dyrektorów kopalń JSW, dyrektorów Zakładu Logistyki materiałowej i dyrektorów biur zostaną obniżone o 10 proc. Od lipca niższe o 10 proc. wynagrodzenia otrzymuje też zarząd JSW.

Kolejną rozważaną decyzją jest rezygnacja z wypłaty emeryckich deputatów węglowych. Jak zaznaczył prezes Zagórowski emeryci JSW, których jest 38,5 tys. w bieżącym roku w październiku otrzymają jeszcze ekwiwalent za deputat, natomiast w roku przyszłym, w związku ze spadkiem cen węgla na międzynarodowych rynkach i obniżeniem przychodów, spółka rozważać będzie zawieszenie tego świadczenia. Decyzja jeszcze nie zapadła. Rocznie wypłata deputatu dla emerytów kosztuje spółkę 64 mln zł.

- JSW wspólnie z pozostałymi spółkami węglowymi zwróciła się do rządu RP z propozycją przejęcia przez ZUS zobowiązań z tytułu deputatów emeryckich, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kolejarzy i pracowników kopalń zlikwidowanych - poinformował Jarosław Zagórowski.

JSW jest drugą po Kompanii Węglowej spółką, która mówi o likwidacji deputatów. W przypadku JSW, inaczej jak ma to miejsce w Kompanii, świadczenie to może być zlikwidowane z dnia na dzień, bowiem Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy, na mocy którego funkcjonowało to świadczenie, został skutecznie wypowiedziany w 2009 r.

Dzięki likwidacji emeryckich deputatów JSW mogłaby rozwiązać rezerwy zawiązane na ten cel, których wysokość wynosi 1,2 mld zł. Poprawiłoby to sytuację spółki w oczach ewentualnych kredytodawców.

Prezes JSW zaznaczył, że zarząd będzie poszukiwał oszczędności w różnych obszarach, tak, by w maksymalny sposób ochronić proces inwestycyjny, a co za tym idzie miejsca pracy w spółce.

- Problemy górnictwa powinny być rozwiązywane systematycznie i nie można ich przemilczać. Tylko wówczas nie będzie konieczny udział przedstawicieli rządu w rozwiązywaniu nabrzmiałych konfliktów społecznych - uważa Jarosław Zagórowski.

Jak poinformowano na konferencji, zarząd JSW uważa też za niezbędne wdrożenie w szybkim tempie programu dostosowawczego dla kopalni Krupiński w Suszcu, który zapobiegłby dalszemu pogarszaniu się sytuacji ekonomicznej tego zakładu. Dlatego zarząd zwrócił się do funkcjonujących w kopalni związków zawodowych o wprowadzenie szóstego dnia pracy kopalni przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy górników.

Pracownicy i związki zawodowe kopalni wyraziły wolę wprowadzenia zmian w systemie organizacji czasu pracy, jednak reprezentatywne organizacje związkowe działające na szczeblu spółki nie zaakceptowały tych uzgodnień.

Kopalnia Krupiński zatrudnia 2,5 tys. pracowników, wydobywa obecnie ok. 4 tys. t węgla na dobę przy zdolnościach produkcyjnych na poziomie 9 tys. t.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.