Górnictwo: JSW o strategii i poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

Najważniejszym celem strategicznym Grupy Kapitałowej JSW jest umocnienie pozycji wiodącego producenta i dostawcy węgla koksowego oraz koksu w Europie, jak również wzrost wartości całej grupy - podkreślił Artur Dyczko, wiceprezes JSW podczas uroczystej sesji jubileuszowej z okazji 25 lat istnienia spółki na XXVII SEP w Krakowie. O innowacjach, które są sposobem na nową jakość funkcjonowania Grupy JSW w czasie sesji opowiadał Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje. 

- Strategia spółki została ogłoszona dwa tygodnie temu na warszawskiej Giełdzie PW. Powstała przy zaangażowaniu dużej grupy osób, to przemyślany plan - podkreślił Artur Dyczko.

Wzrost produkcji węgla
Wiceprezes wyliczył, że spółka ma 952 mln t potwierdzonych zasobów operatywnych, co gwarantuje stabilne wydobycie na 60 lat. Unia importuje rocznie ponad 30 mln t węgla koksowego i JSW zamierza być kluczowym producentem tego surowca. Nowa strategia JSW zakłada wzrost produkcji węgla z 14,9 mln t w 2017 r. do 18,2 mln t w 2030 r. Produkcja i sprzedaż koksu zaplanowano na poziomie 3,4 mln t. Docelowo, koks wielkopiecowy o wysokich parametrach ma stanowić aż 78 proc. produkcji grupy. Łączne nakłady inwestycyjne i kapitałowe w całej grupie w okresie obowiązywania strategii to 18,9 mld zł.

Do 2019 r. JSW chce spłacić zadłużenie z tytułu obligacji. Powołany zostanie fundusz stabilizacyjny - 1,5 mld zł, do wykorzystania w czasach dekoniunktury. Do 2030 r. JSW planuje zwiększyć zatrudnienia o 1000 osób, czyli do niemal 28 tys.

- Zwracamy też mocno uwagę na stymulowanie środowiska zewnętrznego. Jesteśmy w tym regionie, wrośliśmy w niego i nigdzie się nie wybieramy - podkreślił wiceprezes Artur Dyczko i przypomniał jeden z ostatnio wdrożonych projektów, czyli ogrzewanie metanem jednej ze szkół.

W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań
 - Jedyną stałą w życiu jest zmiana. Rozwój technologii determinuje rozwój cywilizacji. Znamy wiele firm, które nie potrafiły się zaadoptować do zmian, przegapiły je i musiały spaść z piedestału. Pod koniec lat 80. silny przemysł górnictwa siarki w krótkim okresie stracił na znaczeniu ze względu na zmiany technologiczne. JSW widzi swoją przyszłość jasno, bo na węgiel koksowy i koks jest wciąż duże zapotrzebowanie, ale my też musimy się dostosowywać do zmian - podkreślił Jacek Srokowski.

Dodał, że spółka poszukuje najlepszych rozwiązań i technologii. Jest przedsionkiem dla ludzi kreatywnych, mających pomysły, ale też zabezpieczeniem, że te pomysły będą implementowane do przemysłu.

Srokowski wyliczył projekty, które mają napędzać rozwój Grupy JSW. To budowa zakładu produkcji adsorbentów węglowych z pyłu koksowniczego bez obróbki termicznej, projekt wodorowy - separacja wodoru z gazu koksowniczego oraz wykorzystanie dronów (komercjalizacja UAV - spółka HAWK-E). Trwają też prace nad samodzielną obudową kotwową.

- Powstanie laboratorium podziemne, w którym te obudowy zostaną sprawdzone - poinformował wiceprezes JSW Innowacje.

Spółka pracuje nad projektem inteligentna kopalnia. Kolejny pomysł to rewitalizacja KWK Krupiński. Jednym z pomysłów jest zbudowanie tam podziemnej elektrowni szczytowo-pompowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.