Górnictwo: JSW inwestuje i zapowiada wzrost produkcji

fot: Maciej Dorosiński

"Najlepsi w jednej drużynie" taki tytuł nosi nowy film korporacyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej

fot: Maciej Dorosiński

Grupa Kapitałowa JSW odnotowała za trzy kwartały 2018 roku zysk netto na poziomie 1,44 mld zł. Produkcja węgla i koksu w zakładach należących do JSW SA utrzymywały się na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu ubiegłego roku. EBITDA ukształtowała się na poziomie 2,654 mld zł (bez zdarzeń jednorazowych).

Spółka omówiła wyniki po trzech kwartałach podczas konferencji, która w piątek, 23 listopada była transmitowana na żywo za pośrednictwem strony internetowej JSW.

Za okres dziewięciu miesięcy zysk netto Grupy wyniósł 1,44 mld zł, a rok wcześniej 1,8 mld zł. Przychody ze sprzedaży w omawianym okresie wyniosły 7,3 mld zł wobec 6,7 mld zł w tym samym okresie roku ubiegłego, przy czym wzrost przychodów był efektem sprzedaży większej ilości węgla i trendów cenowych na rynku koksu. W ciągu dziewięciu miesięcy 2018 r. kopalnie wchodzące w skład JSW wyprodukowały 11,3 mln ton węgla, a więc podobnie jak w analogicznym okresie 2017 r. Łączna sprzedaż węgla, obejmująca dostawy wewnątrzgrupowe i zewnętrzne, została zrealizowana na poziomie 11,1 mln ton, tj. o 0,1 mln ton wyższym niż rok wcześniej.

Produkcja koksu w omawianym okresie wzrosła o 3,8 proc. i wyniosła 2,7 mln t wobec 2,6 mln t w analogicznym okresie roku wcześniejszego. Sprzedaż utrzymała się na tym samym poziomie, tj. 2,6 mln t. Przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych w analizowanym okresie osiągnęły poziom 3,2 mld zł i były wyższe o 0,5 mld zł od uzyskanych w tym samym okresie 2017 r.

W analizowanym okresie Spółka zrealizowała ceny węgla koksowego na poziomie porównywalnym do roku ubiegłego, natomiast średnia cena koksu sprzedanego w okresie styczeń – wrzesień 2018 r. wzrosła o 17,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2017. Taki rozwój trendów cenowych pozwolił na powrót do zrównoważonych relacji cen koksu do cen węgla.

- Poszerzamy bazę zasobową i realizujemy inwestycje gwarantujące wzrost produkcji węgla w kolejnych latach. Na początku tego roku zaprezentowaliśmy strategię rozwoju do 2030 r.
i jesteśmy w trakcie jej realizacji. Chcemy dalej umacniać pozycję lidera na rynku węgla koksowego w Europie. Zamierzamy zwiększyć wydobycie, wydajność, bezpieczeństwo, stawiając przy tym  na rozwój nowych technologii - powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW SA.

Nakłady na inwestycje wzrosły w tym roku już o 86,1 proc., a więc do 1,03 mld zł. W analogicznym okresie 2017 r. nakłady CAPEX wyniosły 553,9 mln zł.

- Chodzi m.in. o odbudowę parku maszynowego wykorzystywanego w procesie produkcji, kontynuację inwestycji związanych z modernizacją Zakładów Przeróbki Mechanicznej - dodał Daniel Ozon.

Grupa Kapitałowa JSW - oprócz podstawowej działalności, jaką jest produkcja węgla i koksu wkracza w nowe obszary.

- Staramy się wykorzystać produkty uboczne. Już dziś jesteśmy liderem w gospodarczym wykorzystaniu metanu. Dążymy też do uruchomienia produkcji wodoru, który będziemy separować z gazu koksowniczego z naszych koksowni. Sześćdziesiąt procent tego gazu zamienia się w energię. Z tradycyjnego dostawcy strategicznego surowca dla przemysłu stalowego stajemy się modelowym przedsiębiorstwem branży z łańcuchem wartości: węgiel koksujący – koks – gaz – wodór – czysta energia - wyjaśnił prezes JSW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.