Górnictwo: jak wygląda procedura testów w formule drive-thru dla górników PGG?

fot: PGG SA

Badania odbywają się w formule drive-thru, czyli bez wysiadania z samochodu

fot: PGG SA

W czwartek (7 maja) rozpoczęły się badania na obecność koronawirusa u prawie 4 tys. górników z Polskiej Grupy Górniczej. Najwięcej pracowników, bo 1,4 tys., wyznaczono do badań przesiewowych w gliwickiej kopalni Sośnica. Badania medyczne odbywają się namiocie medycznym ustawionym przy gliwickim Szpitalu Miejskim nr 4, który zainstalowali byli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze stacjonującego w mieście batalionu 13 Śląskiej Brygady OT. Jak powinni się zachować górnicy podczas badań przeprowadzonych w formule drive-thru.

 "Do punktu udaj się zgodnie z wyznaczoną godziną – została ona oszacowana zgodnie z czasem w jakim Zespół Wymazowy jest w stanie pobrać wymaz. Wcześniejszy przyjazd i oczekiwanie wywoła u Ciebie niepotrzebną frustrację a w dojeździe do punktu TEST&GO spowoduje brak płynności ruchu. Na godzinę przed planowanym badaniem: nie myj zębów, nie stosuj płynów do płukania jamy ustnej, powstrzymaj się od spożywania posiłków i napojów, nie żuj gumy, nie pal tytoniu – to wszystko może spowodować, że wynik będzie fałszywie ujemny (pasta do zębów, płyny do płukania eliminują wiele bakterii, grzybów i wirusów z jamy ustnej – ale tylko z jamy ustnej!). Jeśli dojazd do punktu TEST&GO zajmuje Ci sporo czasu – zabierz ze sobą jedzenie i picie, które będziesz mógł spożyć po wykonaniu wymazu, poza punktem wymazowym"  - można przeczytać "instrukcji postępowania" przygotowanej przez WOT.

Przeprowadzający testy zwracają również uwagę, że osoby przewlekle chore, dla któych godzina przyjęcia leków koliduje z wykonaniem badania powinini zmienić godzinę pobrania wymazu lub połknąć niezbędne leki popijając niewielką ilością wody. Natomiast osoby chore na cukrzycę zgłosić ten fakt osobie przyjmującej zgłoszenie do punktu TEST&GO. Również w przypadku pogorszenia samopoczucia w czasie oczekiwania do punktu TEST&GO lub w trakcie badania czy wyjazdu z punktu należy to zgłosić.

Jak wyglądają kolejne kroki podczas dojazdu na badania i samo przeprowadzenie testów? Badani powini przestrzegać następujących wytycznych:

Mimo tego, że znajdujesz się w samochodzie – wjeżdżając na teren punktu TEST&GO załóż maseczkę zakrywającą nos i usta.

Miej przygotowany dokument potwierdzający Twoją tożsamość.

W bramie wjazdowej na teren punktu TEST&GO zostaniesz poproszony przez żołnierza o podanie swoich danych (imię i nazwisko, ew grupa w której pracujesz). Informacji możesz udzielić na 2 sposoby:

1.przykładając do szyby dokument, 2.ustnie – odsuwając nie więcej niż ½ szyby (pamiętaj aby mieć założoną maseczkę).

Po wjeździe na teren punktu TEST&GO: miej zasuniętą szybę, nie otwieraj drzwi, nie wysiadaj z samochodu.

Zachowaj bezpieczną odległość pomiędzy pojazdami.

Po wjeździe do namiotu wymazowego wyłącz silnik samochodu.

W namiocie zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu tożsamości – przyłóż go do szyby – nie otwieraj drzwi, nie wysiadaj z samochodu.

Po uzyskaniu od Ciebie niezbędnych danych zostaniesz poproszony o przejazd do kolejnego punktu w namiocie – tam wykonywany jest wymaz.

Wyłącz silnik samochodu.

Na prośbę wykwalifikowanego żołnierza wykonującego wymaz: odsuń szybę, zdejmij z twarzy maseczkę.

Samo pobieranie wymazu trwa ok.10 sekund i nie jest bolesne. Możesz odczuwać dyskomfort jak przy badaniu gardła podczas wizyty u lekarza (czasem konieczne jest użycie szpatułki do przytrzymania języka). Pobierania wymazu z gardła jest bezpieczne i nie powoduje powikłań.

Na wyraźny sygnał Zespołu załóż maseczkę, zasuń szybę, wyjedź z namiotu i opuść punkt TEST&GO.


"Informację o wyniku – decyzji o kwarantannie/zakończeniu kwarantanny otrzymasz ze Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Pamiętaj, że im lepiej przygotujesz się do badania tym bardziej wiarygodny wynik, bardziej sprawnie wykonana procedura i krótszy kontakt z zespołem pobierającym wymaz. Nie bój się – pod kombinezonem jest profesjonalny medyk przeszkolony w tego typu procedurach. Stosowane algorytmy i procedury zapewniają Ci bezpieczeństwo" - czytamy na końcu w "instrukcji postępowania"

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.