Górnictwo: inauguracja obchodów barbórki w Zagłębiu Miedziowym

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Tradycji w Zagłębiu Miedziowym stało się zadość

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Mamy ambicję nie tylko nadążać za zmianami na rynku, ale wręcz sami je kreować - mówił w piątek (20 listopada) Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń, podczas Akademii Barbórkowej w Centrum Kultury Muza w Lubinie.

W wydarzeniu otwierającym obchody barbórki w Zagłębiu wzięli udział liczni goście, m.in. władze PeBeKa i KGHM Polska Miedź, przedstawiciele instytucji górniczych oraz władz wojewódzkich i lokalnych.

Akademia Barbórkowa PeBeKa tradycyjnie już inauguruje obchody górniczego święta w całym Zagłębiu Miedziowym i jest początkiem szeregu uroczystych spotkań branżowych. Stanowi również okazję do podsumowań najważniejszych wydarzeń mijającego roku, a także wyróżniania zasłużonych pracowników. Tegoroczna akademia odbyła się w jubileuszowym, 55. roku istnienia Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa, dlatego w uroczystości nie zabrakło ważnych gości: przedstawicieli zarządu KGHM Polska Miedź, reprezentantów władz wojewódzkich oraz samorządowych, m.in. wicewojewody Joanny Bronowickiej, prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego, wiceprzewodniczącego rady miejskiej Mariana Węgrzynowskiego i starosty powiatu lubińskiego Adama Myrdy. W uroczystości wzięli udział również dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego Robert Podolski, prezes Stowarzyszenia Palium Zbigniew Warczewski, jak również Grażyna Dąbrowska - dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie, który PeBeKa wspiera w ramach akcji charytatywnych.

Do jubileuszu PeBeKa nawiązał w swoim przemówieniu prezes przedsiębiorstwa, który podkreślił, że jest to najlepszy okazja, by zastanowić się nad tym, gdzie PeBeKa będzie w perspektywie kolejnych pięciu, dziesięciu, piętnastu lat.

- Chcę zdecydowanie powiedzieć, że mamy i musimy mieć ambicję nie tylko nadążyć za zmianami, ale wręcz je kreować - mówił prezes Jacek Kulicki, który wskazał również kierunki na przyszłość. - Rozwijamy zakres i kompleksowość świadczonych usług. Utworzyliśmy oddział wiertniczy. W przyszłym roku będziemy realizować nie tylko otwory badawcze, ale też otwory płytkie i mrożeniowe. Finalizujemy budowę szybu SW-4, a GG-1 dotarł już do poziomu 668 metrów. Chcemy być gotowi do realizacji kolejnych szybów, które będą niezbędne do zejścia po najgłębsze pokłady rudy miedzi. Upatrujemy możliwości, a wręcz konieczność bycia w realizowanych w Polsce projektach infrastrukturalnych. Na zakończenie przemówienia prezes podkreślił, że na rynku istnieje duży potencjał, który otwiera przed PeBeKa nowe możliwości. - Ich wykorzystanie zależy od naszej determinacji.

Prezes PeBeKa jak co roku w szczególny sposób podziękował wyróżniającym się pracownikom firmy za ich zaangażowanie, wręczając 128 odznaczeń. Państwowe Złote, Srebrne i Brązowe "Medale za Długoletnią Służbę" otrzymało osiemnaście osób. Sześciu pracowników PeBeKa uhonorowano tytułami Dyrektorów Górniczych I, II i III stopnia, a dwadzieścia pięć osób zostało wyróżnionych tytułami Inżynierów Górniczych I, II i III stopnia. Odznaki "Zasłużony dla Górnictwa Rzeczypospolitej" otrzymało sześciu pracowników, a odznaczenia "Zasłużony dla KGHM Polska Miedź" - cztery osoby.

Tradycyjnie już w trakcie akademii odbyła się ceremonia wręczenia szpad górniczych. Starszyzna gwarecka powiększyła się w tym roku o dwadzieścia osiem osób. Szczególnym wydarzeniem tegorocznej Akademii Barbórkowej było nadanie Zbigniewowi Warczewskiemu tytułu Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego. Odznaczenie to pionierowi polskiej miedzi, emerytowanemu pracownikowi PeBeKa przyznał zarząd KGHM Polska Miedź w uznaniu "za zasługi na rzecz firmy, jak również za współtworzenie sukcesu Zagłębia Miedziowego".

To nie jedyne odznaczenie przyznane podczas akademii zasłużonym, byłym pracownikom. Złote odznaki "Zasłużony dla PeBeKa" otrzymali dwaj pionierzy PeBeKa. Jana Hawrysza uhonorowano za "kultywowanie kultury i tradycji górniczej", a Mariana Strużyńskiego za "nieustającą współpracę z przedsiębiorstwem oraz krzewienie wiedzy wśród młodych pracowników". PeBeKa w sposób szczególny honoruje co roku matki górników, których co najmniej trzech synów z poświęceniem pracuje w tym trudnym zawodzie. W tym roku odznaczenia otrzymało czternaście pań.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.