Górnictwo: Holding wdraża oszczędności

fot: Maciej Dorosiński

Negocjacje odbędą się w siedzibie KHW

fot: Maciej Dorosiński

Z powodu spadku cen węgla średnio o 5-6 proc. i niższego od założeń wydobycia przychody Katowickiego Holdingu Węglowego będą w br. ok. 200 mln zł mniejsze od przewidywań. KHW wdraża oszczędności. Nie widzi zagrożeń dla spłaty wartych ponad 1 mld zł obligacji.

- Gdyby utrzymały się ceny węgla z ostatnich dwóch lat, można byłoby powiedzieć, że dzięki programowi obligacji holding złapał oddech finansowy; jednak zmiana sytuacji na rynku, przejawiająca się zauważalnym spadkiem cen, wymaga od nas ciągłych działań dostosowawczych, przede wszystkim w sferze racjonalizacji kosztów i poprawy efektywności produkcji - powiedział w poniedziałek (6 maja)wiceprezes KHW ds. finansowych Artur Trzeciakowski.

Podkreślił, że choć oszczędności (w sumie na ok. 160 mln zł) dotkną wszystkich obszarów działalności holdingu, spółka nie rezygnuje z żadnej ze strategicznych inwestycji; do najważniejszych należy nowe podziemne połączenie wentylacyjne w kopalni Mysłowice-Wesoła. Kontynuowane są też przygotowania do udostępnienia nowych pokładów węgla, budowa centralnych klimatyzacji kopalń i stacji odmetanowania. W sumie KHW wyda w tym roku na inwestycje ok. 600 mln zł.

Spółka zakłada, że w tym roku uda jej się zwiększyć wydobycie do ok. 11,9 mln ton, z ok. 11,6 mln ton w 2012 r. Plan zakładał, że tegoroczne wydobycie zbliży się do 12,5 mln ton, na przeszkodzie stanęły jednak problemy ze ścianą wydobywczą w kopalni Murcki-Staszic. Z powodu zagrożenia metanowego najpierw trzeba było wstrzymać tam wydobycie, a później ograniczyć o połowę wobec pierwotnych planów. Oznacza to ubytek w tym roku ok. 0,5 mln ton dobrego jakościowo węgla.

Holding chce natomiast wydatnie zwiększyć sprzedaż węgla - z 11,1 mln ton w ubiegłym roku do 11,8 mln ton w 2013. Tylko w pierwszym kwartale stan zapasów na zwałach zmniejszył się o ok. 20 proc.; obecnie jest tam ok. 700 tys. ton niesprzedanego węgla gorszych jakościowo gatunków, które trudniej znajdują nabywcę.

W perspektywie dwóch lat - jak powiedział Trzeciakowski - holding chciałby osiągnąć roczne wydobycie węgla w wysokości 13 mln ton, co ma zapewnić mu stabilną rentowność niezależnie od kilkuprocentowych wahań cen węgla, zauważalnych obecnie. Analitycy holdingu prognozują, że średnio w całym 2013 r. cena węgla z KHW będzie niższa o ok. 5-6 proc. niż w ubiegłym roku, co wynika głównie ze spadku cen węgla dla energetyki. Ceny poszczególnych sortymentów kupowanych przez odbiorców indywidualnych i komunalnych oraz ciepłownictwo pozostają na porównywalnym poziomie.

W ubiegłym roku holding rozpoczął pierwszy i największy w górnictwie program emisji obligacji o łącznej wartości 1 mld 24 mln zł, z czego 324 mln zł przeznaczono na spłatę kredytów, zamieniając je tym samym na zadłużenie długoterminowe. Kolejne 425 mln zł wydano na spłacenie zaległości finansowych wobec kontrahentów (w sumie w ciągu ostatnich 3 lat holding spłacił ponad tysiąc kontrahentów na kwotę ponad 2,2 mld zł).

- Obecnie nie mamy żadnych przeterminowanych zobowiązań; wszystkie płatności realizujemy na bieżąco - zapewnił wiceprezes.

Dalsze niespełna 300 mln zł z obligacji to środki obrotowe, z terminem wykupu 3-6 miesięcy, jednak z możliwością rolowania spłaty. Początkowo zarząd holdingu chciał skorzystać z tych środków dopiero wiosną, jednak w związku z pogorszeniem sytuacji rynkowej trzeba było sięgnąć po pierwsze pieniądze już w styczniu.

Natomiast większa część obligacji - 724 mln zł - to obligacje trzyletnie, spłacane po dwuletniej karencji. Obecnie jedyne płatności holdingu związane z tymi walorami to odsetki - kilkanaście milionów zł raz na kwartał. Termin spłaty pierwszej raty nastąpi w końcu trzeciego kwartału przyszłego roku. Przedstawiciele KHW są przekonani, że holding nie będzie miał kłopotu ze spłatą rat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.