Górnictwo: górnik z ZG Janina zakażony koronawirusem

fot: Maciej Dorosiński

W skład Taurona Wydobycie wchodzą trzy zakłady górnicze: Janina (na zdjęciu), Sobieski, i Brzeszcze

fot: Maciej Dorosiński

W Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, należącym do Taurona Wydobycie, potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek, 20 kwietnia, portal netTG.pl Daniel Iwan z Zespołu Strategii i Komunikacji spółki. 

"Wszystkie procedury wprowadzone w zakładzie górniczym w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce zadziałały prawidłowo. Pracownicy, którzy pracowali w brygadzie z zakażonym zostali objęci kwarantanną. Przeprowadzono też dezynfekcję drogi przejścia pracownika na terenie zakładu. Zdarzenie nie ma wpływu na zapewnienie ciągłości produkcji zakładu górniczego" - poinformował Iwan. 

Sztab kryzysowy Taurona Wydobycie jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi oraz sztabem kryzysowym wojewody.

Wszystkie wykonane czynności są zgodne z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Przypomnijmy, że z myślą o bezpieczeństwie pracowników Taurona Wydobycie i ruchu zakładów górniczych, spółka we wszystkich zakładach górniczych wdrożyła szereg przeciwwirusowych działań prewencyjnych i edukacyjnych.

W środkach przekazu na bieżąco aktualizowane są zalecenia i komunikaty służb sanitarnych. Każda osoba wchodząca na teren Spółki jest zobowiązana do poddania się pomiarowi temperatury ciała. Uwzględniając specyfikę i dostępność rozwiązań w poszczególnych zakładach górniczych Spółki zmieniono czasy jazdy załogi szybami.

Tam, gdzie to możliwe uruchomiono dodatkową jazdę załogi innymi szybami. Ograniczono liczbę osób przebywających na jednym piętrze klatki wyciągu szybowego oraz w wozach osobowych kolei podziemnej. Wdrożone wytyczne mają na celu ograniczenie gromadzenia się i przebywania pracowników w dużych skupiskach.

Wszystkie zakłady górnicze mają ponadto zapewnione środki higieny i dezynfekcji oraz instrukcje dotyczące zachowania profilaktyki zdrowotnej. Na każdym z zakładów działają odpowiednio wyposażone punkty opatrunkowe i służby BHP gotowe do udzielenia całodobowo pomocy pracownikom, u których mogą wystąpić objawy zakażenia. Uruchomione zostały też okresowe dezynfekcje infrastruktury kopalń i wiele innych przedsięwzięć ochronnych.

Sytuacja jest na bieżąco analizowana i konsultowana z organami ochrony zdrowia publicznego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.