Górnictwo: FZZ o planie dla Kompanii

Do redakcji portalu górniczego nettg.pl dotarło stanowisko Forum Związków Zawodowych, dotyczące planu restrukturyzacji Kompanii Węglowej. Poniżej prezentujemy jego treść.

W ocenie Forum Związków Zawodowych, Rządowy Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej to w rzeczywistości plan likwidacji polskiego górnictwa i dziesiątek tysięcy miejsc pracy w regionie śląskim; to nieodwracalne szkody dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa.

Premierzy, Donald Tusk i Ewa Kopacz zapewniali, iż program restrukturyzacji polskiego górnictwa nie odbędzie się kosztem pracowników tej branży. Dzieje się jednak zupełnie inaczej!

Likwidacja 10 tys. miejsc pracy w górnictwie, a takie są plany, generuje likwidację dodatkowych 30 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce, jej działach z górnictwem powiązanych. Oznacza to też poważne problemy gospodarcze i społeczne.

Kolejna fala bezrobocia dotknie ludzi młodych, w tzw. wieku produkcyjnym, dla których jedyną alternatywą wobec pogłębiającego się stopniowo ubóstwa będzie emigracja.

Oznacza to kolejne ograniczenie składek na ZUS i podatków do budżetu. Oznacza to wsparcie polskimi pracownikami gospodarek: niemieckiej, brytyjskiej, kanadyjskiej - prawdopodobnie na zawsze.

Raz zamkniętych kopalń nie da się ponownie uruchomić!

Proponowana dziś przez rząd, likwidacja 4 kopalń nie jest działaniem dobrym dla Polski. Jest niszczeniem polskiego przemysłu, a dodatkowo wyraźnym dowodem całkowicie błędnego zarządzania górnictwem i braku kompetencji nadzoru właścicielskiego w tej branży gospodarki.

To właśnie w likwidowane dziś kopalnie w ciągu ostatnich 3 lat zainwestowano 700 mln zł! Dziś sam rząd przyznaje, że te pieniądze zostały zmarnowane. Zabrakło solidnego planu restrukturyzacji górnictwa, planu podyktowanego dobrem polskiej gospodarki, ale także dobrem polskich pracowników. Zabrakło pomysłu, jak zagwarantować niezależność energetyczną kraju w oparciu o rodzime surowce.

Najnowszy plan tzw. restrukturyzacji to również przykład najgorszego scenariusza prowadzenia konsultacji w Polsce: najpierw przedstawiany jest projekt przepisów prawnych, a dopiero potem pojawia się propozycja rozmów ze stroną związkową.
To plan przygotowany w tajemnicy nie tylko przed związkami zawodowymi, ale przed całym społeczeństwem!

To pozorowany dialog, na który związki nie zgadzają się już od ponad roku i będą w tym konsekwentne. To dowód braku szacunku dla partnerów społecznych, dla pracowników, ale także przedsiębiorców, których działalność związana jest z górnictwem.

Likwidując kolejne kopalnie nie rozwiążemy problemów finansowych naszego górnictwa, w tym Kompanii Węglowej, nie zwiększymy bezpieczeństwa energetycznego kraju, nie zmniejszymy bezrobocia i związanego z tym braku nadziei tysięcy, a nawet milionów Polaków.
Pracownicy i ich rodziny mogą płacić dziś za wieloletnie zaniedbania i błędy w zarządzaniu polskim przemysłem wydobywczym!

To rząd jest odpowiedzialny za dzisiejsze problemy przemysłu wydobywczego i energetycznego. Dlatego to od rządu Forum Związków Zawodowych żąda rezygnacji z planu likwidacji kopalń, opracowania planu restrukturyzacji branży, podjęcia na ten temat realnego dialogu społecznego z przedstawicielami pracowników.

Tylko to może powstrzymać wybuch społecznego niezadowolenia uderzającego w całą polską gospodarkę!

Prezydium Forum Związków Zawodowych, reprezentatywnej centrali związkowej zrzeszającej m.in. związki górnicze takie jak PZZ Kadra czy Solidarność 80, na posiedzeniu w dniu 12 stycznia 2015 r. podjęło uchwałę, o solidaryzowaniu się z załogami górniczymi protestującymi w obronie swoich miejsc pracy oraz działaniami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Prezydium FZZ podkreśliło, że walka w obronie polskiego górnictwa to walka o polską gospodarkę i miejsca pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.