Górnictwo: Finał edukacyjnej gry dla szkół patronackich KGHM

fot: Maciej Dorosiński

Zgodnie z przyjętymi założeniami, KGHM planuje eksploatację złóż potasowo-magnezowych wspólnie z Grupą Azoty

fot: Maciej Dorosiński

57 tys. zadań, setki uczniów, nauka przez zabawę – zakończyła się gra edukacyjna przygotowana przez KGHM Polska Miedź  dla uczniów 9 szkół patronackich objętych programem „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej” w Zagłębiu Miedziowym - poinformowały słuzby prasowe spółki. 

– Dziękuję uczniom szkół patronackich KGHM za udział w tym wyjątkowym projekcie. Multimedialna zabawa była znakomitą możliwością do wzmocnienia umiejętności uczestników a także poznania naszej firmy. Kompetencje techniczne to przyszłość, a my stawiamy na wykwalifikowane kadry i rozwój naszych przyszłych pracowników – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński. 

Magdalena Wróbel – dyrektor naczelna ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM  dodała, że inicjatywa to kolejny etap zaangażowania firmy w dbałość o kadry już na poziomie szkół średnich. W roku szkolnym 2020/2021 w programie „Kompetentni w branży” uczestniczy ponad 1900 uczniów.

Najlepsi gracze i przedstawiciele szkół otrzymali od KGHM dyplomy z gratulacjami i nagrody. Wynik szkoły był obliczany jako średnia punktów zdobyta przez gracza z danej szkoły. Oznaczało to, że liczyła się jakość grania, a nie ilość zalogowanych uczestników. Liczyło się to, co jest kluczem w dążeniu do celu i osiąganiu ponadprzeciętnych wyników, czyli wytrwałość, konsekwencja, systematyczna nauka i wiedza zdobyta podczas gry. Szkołami, których uczniowie okazali się najbardziej zaangażowani przez całą grę były: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy (I miejsce), Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach (II miejsce) oraz Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu (III miejsce).

Projekt dla uczniów szkół patronackich został zrealizowany pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wiceminister Marzena Machałek doceniła grę przygotowaną przez KGHM. 

- Wszelkiego typu wsparcie, w tym programy edukacyjne dla uczniów to bardzo potrzebne rozwiązania. Najważniejsza jest współpraca, która pomoże przewidzieć jakie kompetencje przydadzą się uczniom w danym regionie. KGHM to największy pracodawca na Dolnym Śląsku, więc zawody związane z przemysłem miedziowym zasługują na szczególną uwagę – mówiła Marzena Machałek.

Gra edukacyjna dla uczniów z Zagłębia Miedziowego była trwającą kilka miesięcy przygodą w wirtualnej, kosmicznej przestrzeni, w bliźniaczym do ziemskiego układzie planetarnym. Miedziowy wszechświat był zapełniony zadaniami związanymi z KGHM. Młodzież ze szkół patronackich zrealizowała zadania dotyczące m.in. wiedzy o ekologicznych inwestycjach Spółki, o górniczych i hutniczych tradycjach czy samej produkcji miedzi. W grze była sprawdzana również wiedza z zakresu nauk ścisłych, bardzo potrzebnych w przemyśle wydobywczym. Dodatkowo – zadania pozwalały rozwijać kompetencje interpersonalne, które okazują się być kompetencjami przyszłości – asertywność, umiejętność komunikacji oraz podejmowania decyzji.

W grze edukacyjnej kompetentniwbranzy.pl łącznie wzięło udział ponad 650 uczniów z Zagłębia Miedziowego. Uczestnicy spędzili łącznie 2 tys. 400 godzin edukacyjnych oraz wykonali ponad 57 tysięcy zadań w miedziowym wszechświecie.

Po zakończeniu wydarzenia zwycięzcy mieli możliwość sterowania dronami oraz przejazdu samochodem elektrycznym.

W Zagłębiu Miedziowym funkcjonuje 9 zespołów szkół z klasami pod patronatem KGHM. Program „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”, promujący kompetencje zawodowe, został uruchomiony w 2018 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.