Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 749.39 USD (-0.01%)

Srebro

87.12 USD (+0.14%)

Ropa naftowa

104.58 USD (+0.41%)

Gaz ziemny

2.92 USD (0.00%)

Miedź

6.49 USD (-0.05%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 749.39 USD (-0.01%)

Srebro

87.12 USD (+0.14%)

Ropa naftowa

104.58 USD (+0.41%)

Gaz ziemny

2.92 USD (0.00%)

Miedź

6.49 USD (-0.05%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Górnictwo: Famur dostarczy przenośniki do kopalń PGG

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wstrząs w kopalni Marcel miał siłę ponad 3 stopni w skali Richtera

fot: Jarosław Galusek/ARC

Famur złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu ogłoszonym przez Polską Grupę Górniczą Sp. z o.o., którego przedmiotem jest „Leasing finansowy wraz z dostawą nowych przenośników zgrzebłowych ścianowych i podścianowych oraz lekkich i pomocniczych dla Oddziałów PGG” - poinformowały portal górniczy nettg.pl służby prasowe Famuru. 

W ramach zamówienia Famur samodzielnie zrealizuje zadania od 1 do 3, zgodnie z którymi wybrany sprzęt trafi do kopalni ROW a dokładnie do ruch Chwałowice i ruchu Marcel oraz do kopalni Ruda ruch Pokój, natomiast w zakresie zadania 4, które dotyczy sprzętu dla kopalni Piast-Ziemowit, PGG wybrało wspólną ofertę Famuru i spółki zależnej Mining Equipment Finance sp. z o.o. Łączna wartość zamówienia wynosi ok. 74 mln zł netto. 

Wybór oferty Famuru przez PGG to kolejny przykład zacieśniania współpracy pomiędzy Grupą i polskimi spółkami wydobywczymi. W kwietniu 2017 roku została podpisana umowa z Jastrzębską Spółką Węglową, na mocy której spółka Famur Pemug rozbuduje i zmodernizuje Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla w należącej do JSW kopalni Budryk. Z kolei w maju br. konsorcjum w składzie Kopex-PBSz i Famur Pemug zawarło umowę z Tauron Wydobycie na budowę szybu Grzegorz dla Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie.

– W Grupie Famur konsekwentnie udoskonalamy nasze technologie i procesy produkcyjne, dzięki czemu stale podnosimy jakość i efektywność dostarczanych przez nas maszyn i urządzeń. Rozwijamy także spektrum usług oferowanych przez nasze spółki, np. w zakresie obsługi finansowej projektów, dzięki czemu dysponujemy dzisiaj szerokim portfolio kompleksowych rozwiązań, ułatwiających naszym partnerom całościową realizację inwestycji. Jesteśmy gotowi, by wspierać technologicznie modernizację górnictwa w Polsce, tak by krajowe kopalnie były wydajne i bezpieczne. Kolejne kontrakty na polskim rynku są dowodem, że Famur jest postrzegany przez spółki wydobywcze, jako znaczący i wiarygodny partner w procesie ich unowocześniania i podnoszenia efektywności prowadzonej przez nie działalności - stwierdza prezes Famuru Mirosław Bendzera.  

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.