Górnictwo: eksperci z ZUS ponownie odpowiedzą na pytania górników

fot: Kajetan Berezowski

Karolina Wajnoch z oddziału ZUS w Chorzowie udziela porady w „okienku górniczym”

fot: Kajetan Berezowski

Od czerwca do końca 2018 r. w chorzowskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w każdy poniedziałek działało "okienko górnicze". W tym czasie z porad ekspertów skorzystało 376 osób. Z powodu tak licznego zainteresowania chorzowski ZUS postanowił, że "okienko górnicze" będzie funkcjonować także w 2019 r. Zmianie ulegnie tylko częstotliwość jego pracy - poinformowała portal netTG.pl Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

"Okienko górnicze" zostało otwarte 11 czerwca ub.r. i już pierwsze dyżury ekspertów pokazały, że pomysł był trafiony. Z porad skorzystało podczas kilkadziesiąt osób. W sumie przez nieco ponad pół roku z porad ekspertów „okienka górniczego” skorzystało 376 osób. Klienci przyzwyczaili się już do tej nowej formy wsparcia w obsłudze, dlatego też decyzją dyrekcji Oddziału ZUS w Chorzowie postanowiono, że inicjatywa będzie kontynuowana także w 2019 r. Zmieni się jego częstotliwość. Od początku tego roku punkt porad i konsultacji jest do dyspozycji w pierwszy i ostatni poniedziałek miesiąca w godz. od 14:00 do 17:00.

W większości osoby, które trafiały do ekspertów ZUS zainteresowane były przeliczeniem swojej emerytury górniczej, bądź informacją jak oblicza się okresy pracy górniczej do ustalenia prawa do emerytury z tytułu pracy pod ziemią. Sporo też pytań dotyczyło kwalifikacja poszczególnych okresów pracy oraz stosowanie przeliczników przy obliczaniu wysokości emerytury. Wśród klientów „okienka górniczego” pojawiali się też płatnicy składek, którzy podejmowali współpracę z podmiotami górniczymi i zatrudniają górników.

Warto dodać, że informacje o wszelkich sprawach związanych z emeryturami, rentami, także górniczymi są standardowo udzielane we wszystkich śląskich placówkach ZUS, w salach obsługi klientów.

„Okienko górnicze” będzie czynne do końca roku w siedzibie Oddziału ZUS w Chorzowie przy ul. gen. H. Dąbrowskiego 45 pokój nr 42.

Harmonogram spotkań: 7 i 28 stycznia, 4 i 25 lutego, 4 i 25 marca, 1 i 29 kwietnia, 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października, 4 i 25 listopada, 2 i 30 grudnia. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.