Górnictwo: Dżarkhand czeka na polskie kombajny i specjalistów

fot: Witold Gałązka/ARC

Santanu Basu, prezes i dyrektor zarządzający korporacji energetycznej West Bengal Power Development w superlatywach opisywał wrażenie, jakie na Hindusach wywarło śląskie górnictwo węglowe

fot: Witold Gałązka/ARC

Górnictwo, przemysł ciężki i energetyka są filarami polsko-indyjskiej wymiany towarów i usług, która rozwija się olśniewająco w tempie 25 proc. rocznie, a jej wartość wyniosi już 3 mld dol. - podkreślali uczestnicy forum gospodarczego Polska-Indie podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ambasador Indii w Polsce zapowiedział, że już w 2018 r. wartość współpracy może podnieść się do 55 mld dol. - Wiemy, że Indie są dla Polaków bramą do Azji. Jestem zachwycony, że obustronne relacje stają się coraz głębsze i zeszły na poziom współpracy stanów i województw. Perspektywy na polu górnictwa są nieograniczone. Strategia naszego rządu w Delhi zakłada, że jeszcze w 2040 r. w Indiach 60 proc. energii produkować będziemy ze źródeł kopalnych - mówił Ajay Bisaria.

W czerwcu 2016 r.delegacja kompanii górniczej Coal India odwiedziła m.in. AGH, Główny Instytut Górnictwa oraz śląskie kopalnie, a na początku roku podpisano porozumienie o współpracy w dziedzinie górnictwa. Wkrótce zawarta zostanie międzyregionalna umowa o szerokiej współpracy między województwem śląskim a stanem Bengal Zachodni, którego reprezentacja przyjechała do Katowic na EKG.

- Podczas naszej wizyty w Indiach na olbrzymich targach górniczych w Kalkucie spotkaliśmy przedstawicieli biznesu z Rosji, Turcji, chińskiej prowincji Shangxi, Nadrenii-Północnej Westfalii, a zatem światową górniczą czołówkę, w której nie mogło zabraknąć Polaków, jeśli chcemy rozwijać dynamiczną współpracę - mówiła Lucyna Jaremczuk, radca generalny Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozowju, które patronuje górniczym kontaktom obu krajów.

Z regionem Kalkuty (Zachodni Bengal) sąsiaduje na północny-zachód stan Dżarkhand ze stolicą w Dhanbadzie, który Hindusi nazywali podczas panelu "indyjskim Śląskiem". Tam właśnie mieści się większość kopalń węgla, które w 90 proc. są odkrywkowe, ale do głębinowych, które są również bardzo liczne partnerzy zabiegają o polskie technologie, maszyny, inżynierów i wszelką pomoc przy eksploatacji węgla kamiennego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.