Górnictwo: Dwudniowa konferencja online na temat przyszłości branży

1614183224 geomatyka jsw

fot: JSW

Konferencję otworzyli p.o. prezesa JSW Artur Dyczko oraz dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek

fot: JSW

Środa, 24 lutego, była pierwszym dniem konferencji online „Geomatyka Górnicza – rola geoinformatyki w cyfrowej transformacji górniczej danych przestrzennych”, podczas której Jastrzębska Spółka Węglowa podzieliła się własnymi doświadczeniami w zakresie planowania oraz zarządzania jakością prowadzonej eksploatacji i sprzedawanego surowca.

 - Myśląc i mówiąc o przyszłości kopalń, geomatyka i geoinformatyka są bardzo ważnymi obszarami, w których górnictwo będzie musiało się poruszać, a w zasadzie już się porusza – stwierdził prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, który uczestniczył w otwarciu konferencji. 

 - Czwarta rewolucja przemysłowa w górnictwie już ma miejsce. Wiele kopalń, wśród nich zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej, już wdraża wiele narzędzi z szeroko rozumianej geomatyki czy geoinformatyki – dodał dyrektor GIG. 

Jak informują służby prasowe JSW, wydarzenie podzielono na 4 sesje tematyczne: geologia, górnictwo, informatyka i geodezja.

Podczas pierwszego dnia konferencji uczestnicy zapoznali się z rozwiązaniami wdrażanymi w JSW, które związane są z zarządzaniem jakością oraz planowaniem i harmonogramowaniem produkcji węgla koksowego. Wiele uwagi poświęcono trójwymiarowemu modelowaniu złoża, centralizacji danych oraz platformie Deswik, która wspiera proces zarządzania informacją geologiczną i wspomaga planowanie produkcji.

- Osiągnęliśmy światowy standard, jeśli chodzi o nowe rozwiązania i narzędzia do zarządzania jakością złoża. Ale narzędzia są wtórne, a kluczową rolę odgrywają ludzie. Nasza spółka ma wykształconych pracowników, teraz chcemy rozwijać system i poprawiać parametry jakościowe. To już się dzieje, bo trzynaście parametrów z ponad trzydziestu, które są zawarte w naszych kontraktach handlowych, poprawiliśmy w zeszłym roku. W historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej nigdy nie było takiego podejścia do planowania i zarządzania eksploatacją złoża. To jest poziom światowy – podkreśla Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW SA.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się panelem dyskusyjnym z udziałem osób stosujących narzędzia cyfrowe w codziennej pracy.

Natomias w czwartek, 25 lutego, przedstawione zostaną rozwiązania geoinformatyczne wspomagające zarządzanie informacją przestrzenną oraz referaty opisujące m.in. możliwości wykorzystania skanerów laserowych w górnictwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji, wystarczy przyłączyć się do transmisji online, która jest dostępna pod tym linkiem

Współorganizatorami konferencji są: Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW IT Systems, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz Komisja Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej AGH.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.