Górnictwo: dobre wyniki Bogdanki

fot: Maciej Dorosiński

LW Bogdanka będzie dostarczać więcej węgla dla Enei

fot: Maciej Dorosiński

LW Bogdanka w trzecim kwartale 2014 r. ma 79,4 mln zł zysku netto - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Po trzech kwartałach przychody ze sprzedaży sięgają 1,5 mld zł i są wyższe o 5,1 proc. od osiągniętych w tym samym okresie ub.r.

Wynik EBITDA wyniósł 502,5 mln zł, EBIT 226,6 mln zł, a zysk netto 170,8 mln zł. W samym trzecim kwartale 2014 r. przychody wyniosły blisko 545 mln zł, EBITDA 198,2 mln zł, a EBIT blisko 100 mln zł.

Wyniki w III kw. 2014 r., choć słabsze w ujęciu rok do roku, były istotnie lepsze od osiągniętych w II kw. Przychody ze sprzedaży wzrosły kwartał do kwartału o 17,5 proc., EBIT o 145,6 proc., EBITDA o 52,3 proc., a zysk netto o 175,4 proc. Pomimo trudnej sytuacji rynkowej i pozostawania wyników pod presją spadku cen węgla, wskaźniki rentowności spółki pozostają na ponadprzeciętnym dla branży poziomie, czego przykładem jest marża EBITDA, sięgająca w III kwartale 2014 r. 36,4 proc.

W III kw. poziom produkcji węgla handlowego sięgnął 2,38 mln t, co jest rekordowym wynikiem w historii spółki i oznacza wzrost o 10,3 proc. wobec III kw. 2013 r. oraz o blisko 18 proc. wobec II kw. 2014 r. W efekcie poziom produkcji węgla handlowego w okresie trzech kw. 2014 r. sięgnął 6,63 mln t, co oznacza wzrost o 6,3 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Do wzrostu produkcji netto przyczyniło się uruchomienie we wrześniu tego roku nowego zakładu przeróbki mechanicznej węgla, w którym trwają próby ruchowe.

Również sprzedaż węgla handlowego w III kw. była rekordowa w historii spółki i sięgnęła 2,5 mln t, co oznacza wzrost o 9,6 proc. w porównaniu do III kw. 2013 r. oraz o 18,7 proc. w porównaniu do II kw. tego roku. W okresie trzech kwartałów 2014 r. sprzedaż osiągnęła poziom 6,8 mln t, czyli była o 12,1 proc. wyższa od zanotowanej w tym samym czasie rok wcześniej. Osiągnięty poziom wydobycia i realizowana sprzedaż przekładają się na silną pozycję rynkową spółki. Na koniec września 2014 r. udziały rynkowe LW Bogdanka sięgnęły 18,9 proc. w przypadku rynku węgla energetycznego w Polsce (wobec 14,8 proc. na koniec 2013 r.) i 25,3 proc. dla rynku węgla energetycznego sprzedanego do energetyki zawodowej (wobec 19,3 proc. na koniec 2013 r.).

Spółka po 9 miesiącach 2014 r. szacuje produkcję roczną na ok. 9 mln t, co jest związane z niższym niż pierwotnie zakładano uzyskiem węgla, wynikającym z utrzymujących się trudnych warunków geologicznych na jednej z eksploatowanych obecnie ścian w Polu Stefanów.

Spółka stale realizuje prace udostępniające nowe wyrobiska. W okresie trzech kw. 2014 r. wykonano 24,1 km chodników wobec 21,2 km rok wcześniej, co oznacza wzrost o 13,7 proc.. W samym III kw. 2014 r. wykonano 7,8 km chodników (wobec 7,9 km w tym samym okresie 2014 r).

Stan zapasów węgla na koniec września 2014 r. wynosił 52,3 tys. t odpowiadał w przybliżeniu 2-dniowej produkcji spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.

Drugie życie wież wyciągowych kopalnianych szybów

Przez wiele dekad wieże wyciągowe kopalnianych szybów kształtowały krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dziś górnictwo węgla kamiennego w tych regionach stopniowo odchodzi w przeszłość, a wraz z nim znika znaczna część dawnej infrastruktury. Niektóre z nieczynnych wież wyciągowych oraz towarzyszących im obiektów, takich jak maszynownie, zostały jednak zachowane i zyskały nowe funkcje.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.

Motyka: Przedstawimy strategię dla sektora ciepłownictwa

Ministerstwo Energii przedstawi w najbliższy piątek nową strategię dla ciepłownictwa - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.