Górnictwo: Decyzje o przyszłości kopalni Sośnica będą podejmowane wyłącznie w oparciu o argumenty merytoryczne, tego domagają się władze Gliwic

fot: Jarosław Galusek/ARC

Przyczyny pożaru wskazać ma specjalnie powołania komisja OUG

fot: Jarosław Galusek/ARC

Samorząd Gliwic deklaruje wsparcie dla działającej w tym mieście kopalni Sośnica, licząc, że decyzje o jej przyszłości będą podejmowane wyłącznie w oparciu o argumenty merytoryczne. Zatrudniający ok. 2 tys. osób zakład zmaga się obecnie z epidemią koronawirusa - zachorowało 460 pracowników kopalni.

W ostatnim czasie prezydent Gliwic Adam Neumann oraz przewodniczący gliwickiej Rady Miasta Marek Pszonak spotkali się z dyrektorem kopalni oraz przedstawicielami największych działających w niej związków zawodowych. Rozmawiano m.in. o problemach górników objętych kwarantanną i testami na obecność koronawirusa, wpływie sytuacji epidemicznej na pracę kopalni oraz perspektywach, jakie stoją przed zakładem.

Kilka lat temu kopalnia Sośnica znalazła się na liście kopalń, których majątek - po wygaszeniu produkcji węgla - miał trafić do likwidacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Zakład zrealizował jednak plan naprawczy i osiągnął zysk, pozostając dzięki temu w strukturach Polskiej Grupy Górniczej.

Dyrekcja kopalni zapewnia, że zakład ma plany, które powinny zapewnić możliwość rentownego działania przez wiele kolejnych lat - to ważne w kontekście sygnałów o kryzysie branży wydobywczej w Polsce i możliwej likwidacji niektórych kopalń.

- Spotkania z dyrekcją kopalni z przedstawicielami związków zawodowych upewniają mnie w przekonaniu, że zakład jest w dobrej sytuacji ekonomicznej i ma perspektywy na wiele lat działalności. To dobra wiadomość dla Gliwic. Z pewnością będziemy patrzeć na ręce krajowych polityków, aby decyzje o przyszłości gliwickiej kopalni były podejmowane wyłącznie w oparciu o argumenty merytoryczne - skomentował prezydent Gliwic Adam Neumann, cytowany w poniedziałkowej informacji Urzędu Miasta.

Kopalnia Sośnica zatrudnia ok. 2 tys. pracowników, a kolejne tysiące etatów istnieje w firmach z nią powiązanych. Węgiel z tej kopalni jest transportowany taśmociągiem do gliwickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, które zapewnia ciepło systemowe w mieście.

- Sośnica to jeden z największych gliwickich pracodawców. Dostawy węgla z naszej kopalni są również strategicznie ważne dla gliwickiej ciepłowni - podkreślił prezydent miasta.

W ocenie gliwickich samorządowców, sytuacja górniczych rodzin objętych kwarantanną, mimo że ciągle trudna, sukcesywnie się poprawia. Skutki epidemii mogą dotykać jednak nie tylko indywidualnych pracowników, ale również cały zakład.

- Gliwicki samorząd pięć lat temu bardzo aktywnie zaangażował się w obronę kopalni. Miasto zleciło wtedy ekspertyzę, która pokazała, że kopalnia może być rentowna. Ówczesny prezydent, obecnie senator Zygmunt Frankiewicz przekonywał ministrów wynikającymi z niej argumentami, które są ciągle aktualne - przypomniał przewodniczący gliwickiej rady Marek Pszonak.

Przedstawiciele związków oraz władz miasta umówili się na stałą wymianę informacji dotyczących sytuacji górników i całego zakładu oraz zobowiązali się do współpracy w działaniach na rzecz jego przyszłości.

Podczas niedawnego spotkania związkowcy z kopalni Sośnica przekazali samorządowcom sygnały dotyczące osób, które przez wiele dni nie mogą doczekać się na powtórne badanie na obecność Sars-CoV-2, będące warunkiem zakończenia kwarantanny, a także o zastrzeżeniach górników do pracy inspekcji sanitarnej w Gliwicach. Przedstawiciele samorządu deklarowali wsparcie dla działań sanepidu, choć zastrzegali, że nie jest on służbą miejską, ale podlega władzom wojewódzkim.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.