Górnictwo: czy w Kompanii dojdzie do porozumienia?

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W spotkaniu ze związkami zawodowymi uczestniczą wszyscy czterej członkowie zarządu KW

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W siedzibie centrali Kompanii Węglowej trwają rozmowy zarządu spółki z reprezentacją strony społecznej na temat programu restrukturyzacji spółki do 2020r. W spotkaniu, które rozpoczęło się o godzinie 11 (w czwartek, 6 lutego), uczestniczą wszyscy czterej członkowie zarządu KW.

Dzisiejsze rozmowy to powrót do negocjacji nad programem restrukturyzacji spółki, które zostały zerwane 16 stycznia po oświadczeniu ZZ Kadra. 23 stycznia zarząd KW przyjął program restrukturyzacji w jego pierwotnej, lecz nieco złagodzonej wersji, która zakładała m.in. zmniejszenie zatrudnienia w grupie administracji o 884 osoby, łączenie kopalń oraz sprzedaż kopalni Knurów Szczygłowice. 31 stycznia o przyjęciu programu miała zdecydować rada nadzorcza spółki. Do podjęcia decyzji jednak nie doszło, a z komunikatu przekazanego mediom wynika, że program będzie tematem kolejnego posiedzenia rady. W czasie, gdy rada nadzorcza KW rozpoczęła swoje obrady, w budynku Kompanii Węglowej zebrało się ok. 200 związkowców z górniczej Solidarności, którzy zapowiedzieli okupację budynku w razie zaakceptowania programu.

- Niewielu liczyło na odrzucenie programu, za to groźba jego przyjęcia była całkiem realna. Podczas spotkania z członkami rady nadzorczej mówiliśmy im wprost, by głosowali przeciwko przyjęciu dokumentu, bo jest on szkodliwy zarówno dla pracowników, jak i całej Kompanii. Tego nie udało się osiągnąć. Rzutem na taśmę przekonaliśmy jednak tamtą stronę, że warto byłoby podjąć próbę wypracowania wersji możliwej do przyjęcia przez wszystkich przy stole negocjacyjnym - wyjaśniał Jarosław Grzesik, szef górniczej "S".

W komunikacie Solidarności przesłanym portalowi górniczemu nettg.pl czytamy, że czwartek ma być ostatnim dniem, w którym będzie można dopracować porozumienie łagodzące przyjętą wersję programu. Podstawą rozmów ma być tak zwana część wspólna, złożona z tych propozycji zarządu i strony związkowej, które nie wzbudzają większych kontrowersji. Osobno rozpatrywane będą te elementy proponowane przez pracodawcę i związkowców, co do których zgody nie ma.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.