Górnictwo: czarne skrzynki w pięciu kopalniach

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dostęp do pomiarów wykonanych przez „czarne skrzynki" będą mieli tylko upoważnieni pracownicy Okręgowych Urzędów Górniczych

fot: Jarosław Galusek/ARC

W czerwcu, zgodnie z zapowiedziami, w pięciu kopalniach zabudowano tak zwane czarne skrzynki górnicze - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego. Autonomiczny Zespół Rejestracyjno Pomiarowy, bo tak brzmi pełna nazwa tego urządzenia, będzie dostarczać wiedzy o stężeniach takich gazów jak: metan, siarkowodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla, tlen oraz mierzyć temperaturę, wilgotność powietrza, prędkość przepływu powietrza.

AZRP ma zapewnić inspektorom możliwość porównywania i oceny rzetelności pomiarów dokonywanych przez czujniki kopalniane. Będą służyły prewencji wypadkowej i usprawnieniu monitoringu zagrożeń, do którego zobowiązani są przedsiębiorcy.

- Na pewno wskazania tych urządzeń ukrócą pokusę i proceder kreowania atmosfery w wyrobiskach pod zadania produkcyjne oraz zakończą pojawiające się spory o fałszowanie odczytów pomiarowych - mówił Mirosław Koziura, prezes WUG, podczas prezentacji dziennikarzom czarnych skrzynek górniczych.

Montaż AZPR przeprowadzono:
• 11 czerwca w kopalni Wujek ruch Śląsk, Ściana 7, pokł. 409PP - chodnik badawczy 5b;
• 13 czerwca w kopalni Murcki-Staszic ruch Staszic Ściana 2b-S w pokł. 510 - upadowa IVb-S;
• 24 czerwca w  kopalni Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica, Ściana i 101, pokł. 405/2 - chodnik nadścianowy i 101;
• 24 czerwca w kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie ruch Zofiówka, Ściana G6 w pokł.412 łg+łd i 412 łg - wylot chodnika nadścianowego śc. G6;
• 29 czerwca w KGHM Polska Miedź O/ZG ,Polkowice-Sieroszowice w kanale wylotowym z oddziału G-63 w piętrze FlW, na srzyżowaniu K-52lF-100.

Urządzenia zamontowano w rejonach szczególnie zagrożonych w polskim górnictwie podziemnym. Przyrządy zakupione zostały środków NFOŚiGW. Będą one wykorzystywane w bieżącej działalności kontrolnej WUG oraz katowickiego, gliwickiego, rybnickiego i wrocławskiego Okręgowego Urzędu Górniczego. Będą one zabudowywane wielokrotnie, czyli przenoszone w różne miejsca, ponieważ rejony szczególnie niebezpieczne zmieniają się wraz z eksploatacją górniczą - jedne są likwidowane wraz z zakończeniem wydobycia, a inne uruchamiane.

Pierwsze odczyty zarejestrowanych danych pomiarowych z zabudowanych urządzeń AZRP nastąpi po około 30 dniach od daty montażu. Nośnik danych (pamięć) zostanie wyjęty z urządzenia, a odczyt danych będzie możliwy przy pomocy oprogramowania przekazanego przez wykonawcę. Nastąpi również pierwszy przegląd urządzeń zgodnie z zapisami zawartymi w dokumentacji techniczno-ruchowej. Wykonawcą tych prototypowych urządzeń jest konsorcjum firm: ITI EMAG i Sevitel Sp. z o. o.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.