Górnictwo: Chiny zagrają na obniżkę cen węgla

1526847350 lao ye temple mine coal lhoon wikimedia

fot: Wikimedia (LHOON)

Decyzją Państwowej Komisji Rozwoju i Reform wydobycie w trzech prowincjach węglowych Chin ma wzrosnąć o 250 mln t w tym roku, aby zneutralizować podwyżki cen węgla na rynku

fot: Wikimedia (LHOON)

Chiny podejmą działania w celu obniżenia cen węgla kamiennego, ponieważ i ostatnie wzrosty stoją w sprzeczności z zasadami rynku - doniosła w piątek, 18 maja, państwowa agencja prasowa Xinhua News, cytując urzędników Państwowej Komisji Rozwoju i Reform.

Jak podaje agencja Reutera, dwie duże chińskie kompanie energetyczne produkujące prąd w elektrowniach opalanych węglem ogłosiły, że zaprzestają kupowania paliwa na rynku spotowym po cenach powyżej wyznaczonego przez siebie poziomu, w oczekiwaniu, jakie zmiany przyniesie rynek w najbliższych miesiącach.

- Na rynku kontraktów terminowych odczuliśmy nieracjonalny wzrost cen węgla, który podniósł też poziom cen w transakcjach bieżących. Rynki powinny zwracać szczególną uwagę na ryzyko wynikające ze spekulacji - powiedział urzędnik chińskiej Państwowej Komisji Rozwoju Reform.

W ciągu ostatniego miesiąca ceny wzorcowe dla węgla kamiennego na giełdzie surowcowej w mieście Zhengshou (w prowincji Henan) poszły w górę o 7 proc., osiągając w środę 16 maja poziom 643 juany/t (ok. 100,83 dol./t i 368,30 zł/t). Po raz ostatni tak wysoką cenę giełda zanotowała w końcu lutego tego roku.

Aby ściągnąć ceny węgla w dół do "rozumnego przedziału cen", PKRiR będzie stymulować kompanie wydobywcze do znacznego zwiększenia produkcji. Zwyżka wydobycia ma wynieść przynajmniej 300 tys. t na dobę w kopalniach prowincji Shanxi, Shaanxi i Mongolii Wewnętrznej.

Według PKRiR ceny w "rozumnym przedziale" powinny oscylować wokół 500/t (78,40 dol./t lub 286,30 zł/t). Za najwyższe akceptowalne w Chinach uznaje się ceny węgla na poziomie 750 juanów, czyli 117,60 dol./t i 429,40 zł/t.

Państwowi palniści - jak podaje portal mining.com - spodziewają się, że wydobycie w trzych wymienionych regionach węglowych zwiększy się w tym roku o ok. 250 mln t. W zeszłym roku kopalnie na tym terenie wydobyły w sumie 2,3 mld t węgla (dwie trzecie produkcji węgla w całych Chinach).

Plany rządowe przewidują też poprawę efektywności transportu kolejowego z kopalń w zachodniej części kraju do elektrowni we wschodnich regionach Chin.

PKRiR zapowiedziała też uruchomienie nowych kopalń z dodatkową produkcją ok 100 mln t rocznie. Ma to służyć zaspokojeniu popytu na węgiel na rynku wewnętrznym w Chinach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.