Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 122.20 USD (+0.46%)

Srebro

85.04 USD (+0.76%)

Ropa naftowa

101.26 USD (-0.39%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.34%)

Miedź

5.84 USD (+0.09%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 122.20 USD (+0.46%)

Srebro

85.04 USD (+0.76%)

Ropa naftowa

101.26 USD (-0.39%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.34%)

Miedź

5.84 USD (+0.09%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Górnictwo: Chińczycy chcą korzystać z polskich wzorców i doświadczeń

Wug wizyta chinskiej delegacji wug

fot: WUG

Spotkanie z chińską delegacją otworzył prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek

fot: WUG

W Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach w piątek, 13 września, przebywała delegacja Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Kopalni Węgla Ministerstwa Zarządzania Kryzysowego Chińskiej Republiki Ludowej. Goście z Państwa Środka byli zaintresowani funcjonowaniem polskiego nadzoru górniczego, a szczególnie zasadami prowadzenia kontroli, działaniom prewencyjnym oraz sakcjom stosowanym w przypadku łamania przepisów bhp w zakładach górniczych.  

Spotkanie otworzył prezes WUG Adam Mirek. Gui Laibao, zastępca Administratora Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Kopalni Węgla Ministerstwa Zarządzania Kryzysowego, podkreślił rolę wieloletniej współpracy obu krajów przy wymianie doświadczeń w zakresie funkcjonowania nadzoru górniczego, jego zadań i działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy górników. Ponadto przyznał, że z uwagi na wielkość chińskiego przemysłu wydobywczego, na który składa się obecnie 5700 kopalń w całym kraju, wciąż jest wiele do udoskonalenia w zakresie bezpieczeństwa. Polskie wzorce i doświadczenia stanowią tu ważne źródło wiedzy, gdyż wciąż 90 proc. wypadków i niebezpiecznych zdarzeń w chińskich kopalniach jest spowodowane przez tzw. czynnik ludzki.

Przedstawiciele chińskiej branży wydobywczej od lat odwiedzają nasz kraj w celu zapoznania się z rozwiązaniami technologicznymi, administracyjnymi oraz naukowymi dotyczącymi polskich kopalń. Przy okazji swoich wizyt odwiedzają m.in. organy nadzoru górniczego, instytucje naukowe oraz funkcjonujące zakłady górnicze.

Spotkanie w Wyższym Urzędzie Górniczym zakończyło się wzajemną deklaracją kontynuowania współpracy i wymiany doświadczeń między stronami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tereny dawnej kopalni Miechowice czeka potężna transformacja. Co tam powstanie?

"Silesia Bytom Park" to nowy rozdział w historii dawnej kopalni Miechowice. Na 26 poprzemysłowych hektarach pojawi się nowoczesne centrum aktywności gospodarczej. Tereny od SRK kupiło Towarzystwo Finansowe Silesia.

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '26 do 3,6 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc., a w bieżącym roku prognozuje jeszcze jedną, ostatnią obniżkę stóp przez RPP o 25 pb. - podano w kwartalnym raporcie agencji.

Nie takie hałdy straszne, jak je malują

Wokół hałd narosło wiele opowieści o tym, jak potrafią uprzykrzyć życie, jak bardzo trują i niszczą wszystko, co na nich rośnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.