Górnictwo: centrale związkowe rozumieją powagę sytuacji w Polskiej Grupie Górniczej, ale porozumienie podpiszą po rozpoczęciu wdrażania programu naprawczego w firmie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Strona społeczna i zarząd PGG mają wrócić do rozmów w poniedziałek (6 marca)

fot: Andrzej Bęben/ARC

Związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej zdecydowały, że nie podpiszą porozumienia antykryzysowego przedstawionego przez zarząd spółki dopóki nie zostanie przedstawiony program naprawczy. Strona społeczna oczekuje na przedstawienie programu naprawczego do 4 maja br.

W czwartek, 23 kwietnia, przedstawiciele trzynastu central związkowych spotkali się, żeby zdecydować, czy podpiszą porozumienie antykrzysowe przedstawione przez zarząd spółki. Porozumienie zakłada skórcenie tygodnia pracy do czterech dni i proporcjonalną obniżkę wynagrodzeń o 20 proc. Takie rozwiązanie ma obowiązywać od początku maja do końca lipca. Dzięki temu PGG mogłaby skorzystać z tzw. tarczy antykryzysowej.

"Centrale związkowe działające w Polskiej Grupie Górniczej rozumieją powagę sytuacji i konieczność pilnego prowadzenia działań antykryzysowych w spółce, dlatego są skłonne podpisać z pracodawcą porozumienie antykryzysowe, którego celem jest ratowanie firmy i miejsc pracy. Zasadnicze wątpliwości strony społecznej dotyczą projektu porozumienia przedstawionego przez zarząd PGG są związane z faktem, iż temu porozumienia nie towarzyszą żadne dodatkowe obwarowania gwarantujące załodze, że ich wyrzeczenia przyniosą zakładany efekt. Nie wiemy, czy po trzech miesiącach obowiązywania porozumienia, pracodawca nie wysunie propozycji dalszego obniżenia wynagrodzeń i skracania tygodnia pracy czy też redukcji zatrudnienia, uzasadniając to koniecznością ratowania pozostałych miejsc pracy w spółce. Mamy obawy, że zgoda na porozumienie nie zawierające żadnych gwarancji funkcjonowania kopalń i zakładów zrzeszonych obecnie w PGG, co najmniej na dekadę, może być faktycznie zgodą na dlasze obniżanie wynagrodzeń i ograniczanie zatrudnienia w w kopalniach i zakładach PGG" - można przeczytać w stanowisku central związkowych.

"Dlatego strona społeczna oczekuje, że podpisanie porozumienia antykryzysowego w PGG zostanie poprzedzone uzgodnieniem i rozpoczęciem wdrażania programu naprawczego w firmie. Zdaniem reprezentantów central związkowych z PGG tylko kompleksowo prowadzone działania antykryzysowe, połączone z programem naprawczym w firmie mogą zyskać akceptację załogi, gdyż dają nadzieję na skuteczności podjętych działań, a tym samym pozwalają na wiarę w sens wyrzeczeń, jakie będą ponosić pracownicy PGG rezygnując z istotnej części swoich wynagrodzeń.
Strona związkowa oczekuje na przedstawienie programu naprawczego do 4 maja" - czytamy dalej w dokumencie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.