Górnictwo: cele Kompanii Węglowej pozostają aktualne

fot: Maciej Dorosiński

Czwartkowe negocjacje zarządu Kompanii i związków zawodowych rozpoczęły się parę minut po godz. 15

fot: Maciej Dorosiński

Prawdopodobnie dzisiaj zarząd Kompanii Węglowej podejmie uchwałę zatwierdzającą Plan techniczno-ekonomiczny na rok 2014 i "Program restrukturyzacji KW na lata 2014-2020".

Jak dowiedział portal górniczy nettg.pl, po zerwaniu negocjacji nad projektem programu przez Związek Zawodowy Kadra ostateczna wersja dokumentu, która zostanie przedłożona do akceptacji radzie nadzorczej spółki, będzie się różniła od propozycji przedstawionej stronie społecznej.

- Lepiej mieć uzgodnienie społeczne,nawet jeśli nie jest to do końca wymagane przepisami, bo łatwiej jest wtedy wdrażać program naprawczy. W Kompanii niestety stało się tak, że do porozumienia nie doszło, jednak sytuacja nie jest beznadziejna. Trzeba skoncentrować się na podstawowej wartości, jaką jest firma, bo wówczas wspólne ciągnięcie tego restrukturyzacyjnego wózka jest łatwiejsze - powiedział Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski.

Z kolei Jerzy Markowski, były minister gospodarki, uważa, że związkowcy swoim oporem tylko skomplikowali sytuację.

- Zarząd ma carte blanche z prawnego punktu widzenia, ale nie ma bazy, czyli wsparcia społecznego. Związkowcy zablokowali wszystko - dobre i złe rozwiązania, nie proponując niczego w zamian - ocenia.

Nadzieję, iż zarząd uwzględni w programie część uwag związkowców, wyraził w rozmowie z TG Jarosław Grzesik, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- Zarówno cele założone w programie, jak i sposoby ich osiągnięcia pozostają aktualne - podkreśla Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej.

- Chcemy utrzymać zatrudnienie w spółce na maksymalnym możliwym poziomie, a jednocześnie zapewnić firmie płynność, poprawić efektywność i odzyskać rentowność.

Z naszych informacji wynika, że w programie znajdzie się zapis o łączeniu ze sobą niektórych kopalń oraz sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice.

W tym ostatnim punkcie analizowany był wariant alternatywny, który nie został zaakceptowany przez stronę społeczną. Rozpocznie się także tryb konsultacji dotyczących zwolnień z przyczyn ekonomicznych.

Jak dowiedział portal, prawdopodobnie po uruchomieniu tego procesu związki zawodowe będą miały 20 dni, aby uzgodnić z pracodawcą regulamin zwolnień lub inne alternatywne możliwości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.