Górnictwo: Bytom rozmawia z SRK o szybie Witczak kopalni Centrum

1614858423 witczak srk m locher

fot: SRK/Marek Locher

Bytom jest zainteresowany przejęciem wieży szybu Witczak i obiektów znajdujących się w pobliżu

fot: SRK/Marek Locher

Bytom chce przejąć znajdującą się na powierzchni część szybu Witczak kopalni Centrum – poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalni. Wieża szybowa ma zostać objęta ochroną konserwatorską.

W poniedziałek, 1 marca, odbyło się kolejne spotkanie w sprawie przyszłości pogórniczych obiektów. W jego programie znalazła się wizja lokalna. Przeprowadzono ją, aby ustalić jaką częścią infrastruktury jest zainteresowane miasto. Jak informuje SRK, po przekazaniu już tylko od gminy zależeć będzie sposób wykorzystania terenu oraz budynków i budowli, jakie się tam znajdują.

Jak informowaliśmy już w portalu netTG.pl, szyb Witczak miał zostać wyburzony w br. Jednak pod koniec 2020 r. władze Bytomia wyraziły zainteresowanie przejęciem wieży szybowej wraz z niektórymi obiektami przyszybowymi.

Szyb Witczak powstawał w latach 1961-65. Jego głębokość to 771,1 m. Natomiast wysokość wieży szybowej wybudowanej w 1965 r to 35 m.

Witczak był szybem wydechowym, podsadzkowym. Służył do transportu materiałów, prowadzenia wydobycia (po 2 małe wozy na każdym piętrze) oraz do jazdy ludzi na dolnym piętrze klatki. Piętro górne służyło tylko do transportu materiałów.  

Jak informuje SRK, powierzchnia nieruchomości, którą zaiteresowane jest miasto, to 28 tys. m kw. Na tym terenie poza wieżą szybową znajdują się jeszcze: budynek maszyny wyciągowej, szyb komunikacyjny (obecnie w likwidacji - zlikwidowano już wieżę szybowa, a w ciągu najbliższych miesięcy nastąpi wypełnienie rury szybowej spoiwem cementowym), wentylatory głównego przewietrzania, zbiorniki wody podsadzkowej, budynek łaźni, kotłownia, most rozładowczy oraz pomieszczenia warsztatowo - gospodarcze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent oczekuje systemowej reformy magazynowania gazu

Prezydent Karol Nawrocki oczekuje od rządu przygotowania systemowej reformy przepisów dotyczących magazynowania gazu, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne - stwierdził w piątek minister w Kancelarii Prezydenta Karol Rabenda. Zapowiedział, że prezydent nie przedłuży rozwiązań tymczasowych.

Mniej Polaków spodziewających się szybszego niż do tej pory wzrostu cen

Do 22 proc. spadł w czerwcu odsetek Polaków, którzy uważają, że ceny będą rosły szybciej niż dotychczas - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. W kwietniu twierdziło tak 45 proc. respondentów. Ponad jedna trzecia spodziewa się wzrostu dochodów swojego gospodarstwa domowego.

Ceny paliw na stacjach ponownie wzrosną w nadchodzącym tygodniu

Ceny paliw na stacjach znów wzrosną w przyszłym tygodniu, ale podwyżki powinny być nieduże - wynika z piątkowego komentarza analityków e-petrol.pl.

Enea inwestuje w przyszłych mistrzów i przedłuża współpracę z Polskim Związkiem Tenisa

Enea pozostaje sponsorem generalnym Polskiego Związku Tenisa Stołowego, kontynuując zaangażowanie w rozwój polskiego tenisa stołowego oraz szkolenie dzieci i młodzieży. Podpisana trzyletnia umowa zapewni wsparcie dla programów szkoleniowych, popularyzacji dyscypliny i przygotowań reprezentantów Polski do najważniejszych imprez międzynarodowych.