Górnictwo: branżowa konferencja w sercu Śląska

fot: Maciej Dorosiński

Działania naprawcze, będące reakcją na trudną sytuację rynkową, są prowadzone we wszystkich zakładach należących do Kompanii Węglowej. Na zdjęciu kopalnia Ziemowit

fot: Maciej Dorosiński

Najważniejszym zagadnieniom z obszaru górnictwa węgla kamiennego w Polsce, koniecznym inwestycjom w górnictwie, wyzwaniom, a także efektywności i kosztom działalności poświęcona będzie tegoroczna konferencja, zatytułowana "Górnictwo 2013".

W piątek, 22 listopada, w katowickim hotelu Angelo spotkają się naukowcy i praktycy, związani z przemysłem wydobywczym węgla kamiennego i brunatnego. W dyskusji głos zabiorą m.in. prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Marek Uszko, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej, Roman Łój, prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, Wacław Będkowski, prezes zarządu Polskiego Koksu, Michal Heřman, szef PG SILESIA, Józef Wolski, prezes zarządu Grupy Kapitałowej Kopex, Waldemar Łaski, prezes zarządu Famuru, Zbigniew Kasztelewicz, kierownik Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej, Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, oraz Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Na porządku obrad stanie obecna sytuacja sektora węgla kamiennego w Polsce. Uczestnicy debaty zajmą stanowisko wobec problemu rosnących kosztów wydobycia węgla, słabnącego popytu nań i spadających cen surowca. Największą uwagę przyciągnie z pewnością dyskusja o efektywności i rentowności polskiego górnictwa, jego uwarunkowaniach i perspektywach wzrostu konkurencyjności polskiego węgla. Będzie również mowa o łączeniu aktywów górniczych z elektroenergetyką w obliczu różnic w udziale własności prywatnej w obu branżach.

W dalszej części konferencji planowane są referaty dotyczące założeń unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego, poszukiwania nowych złóż węgla i odpowiedzialności przedsiębiorców górniczych za szkody wyrządzone eksploatacją. Debacie patronuje Trybuna Górnicza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.