Górnictwo: branża potrzebuje programu ratunkowego

fot: Maciej Dorosiński

Premier Donald Tusk przyjechał do Katowic, aby porozmawiać z liderami górniczych związków zawodowych

fot: Maciej Dorosiński

Mam nadzieję, że to nie przedwyborczy show węglowy - komentuje spotkanie premiera Donalda Tuska z reprezentacją górniczych związków zawodowych Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

- Przestrzegamy premiera, żeby katowickie spotkanie dotyczące problemów polskiego górnictwa nie stało się tylko medialnym przedwyborczym show, bo może to mieć odwrotny skutek. Słowa premiera Tuska o ochronie polskiego węgla padły i związki zawodowe będą domagały się ich realizacji. Premier musi mieć świadomość, że deklaracje zostały złożone. Z jednej strony cieszy nas, że po raz pierwszy najwyższe władze w Polsce dostrzegły problemy górnictwa. Z drugiej strony zadajemy pytanie, dlaczego tak późno. Po wtorkowych rozmowach euforia opadła i teraz czas na konkretne działania. Czasu mamy mało, bo sytuacja spółek węglowych jest trudna, program ratunkowy jest niezbędny - komentuje rozmowy przewodniczący Potyrała.

Przypomnijmy, że 5 maja premier Donald Tusk spotkał się tylko z liderami górniczych central związkowych. Chciał poznać opinię strony społecznej o sytuacji w branży górniczej, szczególnie w Kompanii Węglowej oraz związkowe sposoby zaradzenia kryzysowi. Strona społeczna przedstawiła, w jaki sposób, je zdaniem, można rozwiązać katastrofalną sytuację. Wyraziła także gotowość udziału w pracach nad nową strategią funkcjonowania górnictwa.

6 maja w tzw. szczycie węglowym uczestniczyli, oprócz premiera i związkowców, także wicepremierzy: Janusz Piechociński oraz Elżbieta Bieńkowska. W tej odsłonie prezesi zarządów prezentowali sprawozdania z sytuacji w ich spółkach.

- Generalnie był to raport o bezsilności wobec panującej sytuacji w górnictwie. Oczekiwałem, jako przedstawiciel załóg górniczych, że w wypowiedziach pracodawców pojawią się konkretne pomysły jak można uzdrowić i polepszyć sytuację w branży. Tymczasem był to obraz bezsilności wobec załamania się rynku i spadku cen węgla - ocenia drugi dzień spotkania przewodniczący ZZG w Polsce.

ZZG pozytywnie ocenił propozycje Janusza Olszowskiego - prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej dotyczące możliwości ograniczenia nadmiernego fiskalizmu wobec polskiego węgla, uznając jednak, że są one nieliczne.

Potyrała przyznał, że "kiedy premier przejął inicjatywę", to "czuł się niczym na posiedzeniu rządu".

- Tusk wydawał konkretne polecenia skierowane do współpracowników z poszczególnych ministerstw tworzących międzyresortowy zespół, który w ciągu 30 dni ma opracować stan polskiego górnictwa oraz między innymi zająć się problemami importu węgla. Premier Tusk jednoznacznie udzielił wsparcia nowemu prezesowi Kompanii Węglowej Mirosławowi Tarasowi. Wyraził również nadzieję, że państwowa spółka Węglokoks wesprze działania KW SA mające na celu wzrost sprzedaży węgla. Podczas debaty pojawił się również pomysł powołania Państwowych Składów Węgla.

Dodajmy, że w efekcie rozmów ustalono, że potrzebne są kolejne spotkania rządowo-związkowe. M.in. w trybie natychmiastowym mają spotkać się eksperci związkowi i rządowi w sprawach pakietu klimatycznego. Premier Tusk w najbliższym czasie zaprosi związkowców do Warszawy na kolejną turę rozmów. Trzeci etap negocjacji ma odbyć się na początku czerwca po opracowaniu materiałów przez rządowy międzyresortowy zespół.

8 maja spotka się związkowy sztab protestacyjno-strajkowy, który oceni efekty dwudniowych negocjacji z premierem Tuskiem - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe ZZG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.